Tym razem zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu „Londyn na weekend w 3 dni – co zobaczyć podczas zwiedzania? Londyn atrakcje i inne informacje praktyczne” 🙂 Znajdziecie w nim wszystkie informacje, które przydadzą się podczas planowania weekendu w Londynie na własną rękę. Sprawdźcie jak dolecieć do Londynu na weekend oraz jak dostać się do centrum stolicy Wielkiej Brytanii ze wszystkich lotnisk, gdzie spać w Londynie przez weekend (prezentujemy listę rekomendowanych noclegów oraz mapę miasta). Przeczytacie również co robić w Londynie w trzy dni: jakie są najciekawsze atrakcje Londyn u, a jakie te nieoczywiste miejsca. Nieważne czy planujecie zobaczyć Londyn w 2 dni, 3 dni czy w tydzień – zapraszamy do przeczytania naszych spostrzeżeń i praktycznych informacji.

londyn na weekend w 3 dni

 

Jak dolecieć do Londynu? Londyn na weekend

Londyn na własną rękę nie będzie trudny 🙂 Miasto jest dobrze skomunikowane z resztą świata i łatwo do niego dotrzeć samolotem, autokarem lub pociągiem. Oczywiście zdecydowana większość turystów z Polski przybywa samolotem, dlatego na tym środku transportu skupimy się w tym rozdziale. Londyn ma aż sześć głównych lotnisk, są to kolejno: London Heathrow, London Gatwick, London City, London Stansted, London Luton and London Southend. Lecąc z Polski na pewno traficie na lotniska Stansted, Luton, Gatwick oraz Heathrow.

Jak dolecieć do Londynu z Polski?

Akurat z Polski jest wiele bezpośrednich połączeń lotniczych z Londynem (regularnych i tanich linii) – warto to wykorzystać i wyszukać tanie loty z poniższych propozycji linii lotniczych i miast:
LOT/British Airways (Heathrow):  Warszawa Chopin
Ryanair (Stansted/Luton): Katowice, Kraków, Warszawa Chopin, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Olsztyn-Mazury, Lublin, Poznań, Wrocław, Rzeszów
Wizzair (Luton/Gatwick): Katowice, Kraków, Warszawa Chopin, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Olsztyn-Mazury, Lublin, Poznań, Wrocław
EasyJet (Gatwick/Luton): Kraków

*Próbujemy na bieżąco aktualizować siatki połączeń lotniczych jak dolecieć do Londynu na weekend, natomiast by mieć 100% pewności proponujemy samemu sprawdzać aktualne połączenia do Londynu klikając w powyższe linki lub sprawdzając na wyszukiwarkach lotniczych np. Skyscanner, Kiwi, Momondo, Trip.com itp.

Londyn Heathrow

Jak dotrzeć z lotniska do Londynu? Londyn na weekend

Jak już wspomnieliśmy Londyn ma sześć głównych lotnisk, a więc w zależności od tego, gdzie będziecie lądować podróż z lotniska do miejsca zakwaterowania może być dość długa (czasem nawet 2 h!). Z każdego z lotnisk można dostać się do centrum Londynu na kilka różnych sposobów, dlatego też każde z nich dokładnie opisaliśmy w artykule  Londyn – jak dojechać z lotniska do centrum? Znajdziecie tam opisy przejazdów jak dotrzeć z lotnisk Stansted, Luton, Gatwick i Heathrow do głównego miasta na weekend w Londynie. Natomiast po krótce możemy polecić wam w przypadku lądowania na Stansted, Luton, Gatwick przejazdy koleją oraz przejazdy autokarowe z których sami korzystaliśmy (lądowaliśmy na Luton).

Aktualne rozkłady znajdziecie pod linkami:
Luton – Victoria Station
Gatwick – Victoria Station
Stansted – Stratford

Gdzie spać w Londynie? Londyn na weekend

Nie będziemy kłamać – nie jest łatwo znaleźć niedrogie zakwaterowanie w Londynie. Jak można się spodziewać po dużym mieście turystycznym, ceny noclegów w centrum Londynu są dość wysokie. Nie warto również szukać miejsc noclegowych na samych obrzeżach miasta – stracicie sporo czasu na dojazdach do centrum i najważniejszych atrakcji Londynu. Z drugiej strony Londyn na weekend nie musi być ekstremalnie drogi – przede wszystkim zarezerwujcie pobyt w wyprzedzeniem, najlepiej min. 2-3 miesięcznym. Sprawdźcie również poniższe propozycje w miarę rozsądnych cenowo hoteli, a dodatkowo dorzucamy listę dobrych i w miarę tanich hosteli. Jeśli nadal nie wiecie, gdzie spać w Londynie proponujemy zerknąć na mapkę z noclegami w Londynie na końcu tego akapitu.

Jeśli jednak szukacie czegoś luksusowego w samym sercu Londynu to proponujemy:

 • The Soho Hotel: 5 minut od Oxford Street i Soho oraz zaledwie 10 minut od Piccadilly Circus.

Natomiast najlepszym wyborem na naprawdę niedrogie zakwaterowanie w Londynie są oczywiście hostele, których również jest na pęczki. Poniżej nasze propozycje, polecamy pierwszy z nich 🙂

Chamberlain hotel & Hotel Indigo London – Kensington

 

Jak poruszać się po Londynie? Londyn na weekend

Poruszanie się po stolicy Wielkiej Brytanii jest bardzo wygodne, a to za sprawą kompleksowej siatki transportu – szybki i wydajny system metra, kultowe czarne taksówki i czerwone piętrowe autobusy sprawiają, że przemieszczanie się po Londynie jest proste i generalnie bezstresowe. 🙂 Na czas weekendu w Londynie na własną rękę polecamy zakupić kartę Oyster na środki transportu które wchodzą w skład Transport for London lub korzystać z płatności „contactless” o czym napiszemy w kolejnym akapicie.

 • PIESZO: Londyn jest ogromnym miastem, więc spacer nie zawsze wchodzi w grę. Jednak w niektórych dzielnicach spacer jest najszybszym środkiem transportu i zapewnia doskonały sposób na poznanie okolicznych atrakcji Londynu i stylu życia. Najlepsze miejsca do pieszych wędrówek w Londynie to South Bank, West End, Notting Hill, St James Park i Kensington.
 • METRO: częściej określane jako „The Tube” londyńskie metro to wszechstronna, wydajna sieć, która zabierze Cię niemal w każde miejsce w Londynie. Sitka połączeń obejmuje łącznie aż 270 stacji w całej stolicy! Na większości linii metro podjeżdża w zasadzie co kilka minut, dlatego nie trzeba się martwić o spóźnienie 🙂 W tym krótkim akapicie nie da się zawrzeć wszystkich potrzebnych informacji o tym środku komunikacji miejskiej, dlatego o londyńskim metrze napisaliśmy cały artykuł: Metro w Londynie – bilety, ceny mapa, strefy
 • CZERWONE AUTOBUSY: czerwony piętrowy autobus to ikona Londynu, rozpoznawalna na całym świecie 🙂 Oferując wolniejszą, bardziej malowniczą alternatywę dla metra, miejskie autobusy kursują głównie po centrum stolicy. Polecamy chociaż raz wybrać się na przejażdżkę tym środkiem transportu i zająć pierwsze miejsca z przodu na drugim piętrze – nie pożałujecie widoków! 🙂 
 • TAKSÓWKI: to prawdopodobnie najwygodniejszy środek transportu, jeśli chcesz szybko się gdzieś dostać, a miejsce docelowe nie znajduje się w pobliżu transportu publicznego. Słynne londyńskie czarne taksówki można zatrzymać z ulicy, na wyznaczonych postojach taksówek albo zarezerwować przez telefon. Podobnie jak w Polsce, jeśli taksówka jest oświetlona, ​​można ją wynająć. Koszt przejazdu za milę to 6,40 – 11,20 GBP w zależności od godzin szczytu i nocnych.
 • ROWER: Londyn na weekend posiada świetny system rowerów publicznych! Znane jako „Boris Bikes” na cześć byłego burmistrza Londynu, Borisa Johnsona (za którego kadencji zostały wprowadzone) rowery typu pay-per-ride znajdują się na stacjach w całym mieście. Za rowery można płacić kartą. Przejazdy poniżej 30 minut są bezpłatne.

Karta Oyster w Londynie/karty zbliżeniowe – praktyczne informacje – Londyn na weekend

Zacznijmy od tego, że możliwości opłat za transport w Londynie jest mnóstwo. Sami z trudem przebrnęliśmy przez wybór wszystkich opcji, dlatego opiszemy dwie, które według nas są najbardziej optymalną opcją na weekend w Londynie. Jest to Oyster Card – karta typu pre-paid (deponujesz środki pieniężne na karcie, a płacisz, gdy podróżujesz) oraz karty kredytowe/debetowe zbliżeniowe (te, które nosimy ze sobą w portfelu). Podróżowanie po Londynie przy użyciu karty Oyster/karty zbliżeniowej jest znacznie tańsze niż kupowanie pojedynczych biletów na każdą podróż. Jeżeli z komunikacji publicznej będzie korzystać kilka razy dziennie (a zaręczamy, że tak będzie) to te opcje pozwolą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Dla przykładu: podróż metrem poza godzinami szczytu ze strefy 1 do strefy 2 będzie kosztować (od marca 2023 r.) 2,70 GBP przy użyciu karty Oyster/karty zbliżeniowej w porównaniu z 6,70 GBP, jeśli zakupiłoby się pojedynczy bilet w jedną stronę.

Praktyczne informacje:

 • Karta Oyster/karta zbliżeniowa jest akceptowana w metrze, autobusach, DLR, Emirates Air Line, Overground, tramwajach, transporcie wodnym oraz w części pociągów National Rail. Nie możesz jej użyć, aby skorzystać z Heathrow Express lub też Gatwick Express.
 • Kartę Oyster można kupić na lotniskach, stacjach metra, w kioskach i mniejszych sklepach spożywczych. Wystarczy poszukać oznaczenia z jej wizerunkiem.
 • Depozyt za kartę Oyster wynosi 7 GBP, po roku można ubiegać się o zwrot.
 • Najlepiej doładować kartę Oyster  w automatach samoobsługowych na stacjach metra, w przypadku kart zbliżeniowych trzeba mieć na uwadze przewalutowania przy płatnościach.
 • Dzieci poniżej 10 roku życia nie płacą za przejazdy, ale muszą podróżować z osobą dorosłą.
 • Karty mają dzienny limit – a to znaczy, że za przejazdy nie zapłacisz więcej niż określoną kwotę dla danych stref przez Transport for London 🙂 Przykład: w przypadku podróży w godzinach szczytu w strefach 1 i 2 maksymalna dzienna opłata wynosi 8,10 GBP (stan na marzec 2023 r.). Bez względu na to, ile razy podróżujesz środkami transportu publicznego za pomocą karty Oyster w londyńskich strefach 1 i 2, nigdy nie zapłacisz więcej niż 8,10 GBP dziennie. Dodatkowe informacje na temat obu kart znajdziecie w artykule: Metro w Londynie – bilety, ceny, mapa, strefy

Londyn na własną rękę – informacje o Oyster Card

Londyn atrakcje – lista co zobaczyć podczas weekendu w Londynie w 3 dni lub w tydzień w pigułce:

Londyn ma wiele twarzy – może być romantyczny, elektryzujący, tętniący życiem, zabawny, towarzyski lub elegancki. Wszystko to sprawia, że ​​stolica Wielkiej Brytanii jest tak interesującą atrakcją turystyczną. Jakie atrakcje zobaczyć jeśli na weekend w Londynie mamy przeznaczone tylko 72 godziny? Ta 3-dniowa trasa „Londyn na weekend” jest przeznaczona dla osób odwiedzających Londyn po raz pierwszy i obejmuje zarówno kulturalne, jak i historyczne miejsca do odwiedzenia w Londynie. Atrakcje Londynu, które każdy odwiedzający stolicę po raz pierwszy powinien zobaczyć. Poza Big Benem lub kultowym London Eye możesz poczuć miasto na wiele sposobów 🙂 Rozpisaliśmy dla was idealny plan podróży zawierający wszystkie „must see” atrakcje Londynu na weekendowy wypad do stolicy Wielkiej Brytanii.

Londyn w 3 dni – Dzień pierwszy:

Tower Bridge
Tower of London
St Paul’s Cathedral
London Eye
Big Ben
Pałac Westminsterski
Westminster Abbey

Londyn w trzy dni – Dzień drugi:

Notting Hill
Muzeum Historii Naturalnej
Hyde Park
Pałac Buckingham
Piccadilly Circus
Galeria Narodowa
Trafalgar Square
Covent Garden

Londyn w 3 dni – Dzień trzeci:

Camden Town
British Museum
Soho
Covent Garden
Shakespeare’s Globe
Tate Modern
Taras widokowy Sky Garden

Powyższe propozycje na każdy dzień możecie oczywiście pozmieniać bazując na poniższej, bardziej rozbudowanej liście atrakcji Londynu. Bilety można zakupić online.

Londyn atrakcje – lista co zobaczyć będąc w Londynie w pigułce:

Poniższa lista zawiera większość najpopularniejszych atrakcji Londynu w pigułce. Niestety zobaczenie ich wszystkich w trzy dni należy raczej do nieosiągalnych, ale powyżej rozpisany plan oczywiście możecie dowolnie modyfikować do własnych potrzeb 🙂 Pomogą Wam zapewne w tym opisy londyńskich atrakcji oraz mapa „Atrakcje Londynu”, które zawarliśmy w kolejnych akapitach.

 1. Pałac Buckingham
 2. St James’s Park
 3. Churchill War Rooms
 4. Downing Street
 5. Westminster Abbey
 6. Pałac Westimnsterski & Big Ben
 7. London Eye
 8. Trafalgar Square
 9. Covent Garden
 10. British Museum
 11. Oxford Street and Regent Street
 12. Piccadilly Circus & Leicester Square
 13. Chinatown
 14. Soho
 15. Tower of London
 16. Tower Bridge
 17. HMS Belfast
 18. Wieżowiec The Shard
 19. Galeon Golden Hind
 20. Borough Market
 21. Shakespeare’s Globe
 22. Tate Modern & Tate Britain
 23. Millennium Bridge
 24. St. Paul’s Cathedral
 25. Taras widokowy Sky Garden
 26. Hyde Park
 27. Camden Town
 28. Muzeum Historii Naturalnej
 29. Galeria Narodowa
 30. Notting Hill

Atrakcje Londyn – mapa:

(tutaj wkrótce pojawi się mapa 🙂

Co robić w Londynie w 3 dni? Londyn atrakcje – zwiedzanie na własną rękę

Pałac Buckingham 
Pałac Buckingham to londyńska rezydencja monarchy Wielkiej Brytanii – aktualnie króla Karola III. Tylko miesiącach letnich można zwiedzać wnętrza pałacu i eksplorować luksusowe komnaty, ale za to zmiana warty jest już dostępna dla wszystkich codziennie 🙂 Prowadząca do pałacu droga – The Mall – jest pomalowana na czerwono, aby imitować gigantyczny czerwony dywan. Jeśli odwiedzasz Londyn na weekend to jest to  pozycja obowiązkowa!

St James’s Park
Ciesz się chwilą spokoju w tym królewskim parku, spaceruj i… zobacz szóstkę pelikanów 🙂 Tak, pelikany w Londynie – i wszystkie mają imiona! W St James’s Park są pelikany od prawie 400 lat. Pierwotnie były prezentem dla króla Karola II od rosyjskiego ambasadora w 1664 roku i bytują tam do dziś. Karmienie pelikanów odbywa się codziennie od 14:30 do 15:00. Polecany nocleg w okolicy parku i pałacu to Haymarket Hotel, Firmdale Hotels.

Churchill War Rooms
Podczas II wojny światowej te podziemne biura służyły jako centrum brytyjskich działań wojennych. Dziś ten bunkier pod ulicami Westminsteru działa jako muzeum o Winstonie Churchillu i II wojnie światowej. Dla kochających historię – pozycja obowiązkowa podczas weekendu w Londynie!

Downing Street
Downing Street to jedna z najbardziej znanych ulic w Londynie – jest politycznym centrum Wielkiej Brytanii! Znajduje się tam rezydencja premiera pod numerem 10 i ministra skarbu państwa pod numerem 11. Niestety na końcu Downing Street znajdują się duże czarne bramy, które uniemożliwiają dostęp turystom. Wejście jest możliwe jedynie jeśli jesteś zaplanowanym gościem, posiadaczem przepustki parlamentarnej lub członkiem akredytowanej prasy.

atrakcje londyn

Atrakcje Londyn – panorama na Westminster

Opactwo Westminsterskie
Jest jednym z czterech miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Londynie, to pozycja obowiązkowa podczas weekendu w Londynie. Ta ikona stolicy Wielkiej Brytanii ma już ponad 1000 lat! Podczas gdy budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1245 r., samo Opactwo Westminsterskie zostało założone w 960 r. Od 1066 r. jest kościołem koronacyjnym, w którym monarcha Wielkiej Brytanii jest oficjalnie koronowany. Wnętrze tego gotyckiego kościoła jest chyba jeszcze bardziej spektakularne niż budynek z zewnątrz. Wstęp kosztuje 27 GBP, bilet można kupić online. Tani nocleg nie tak daleko od Opactwa można rozważyć w Smart Hyde Park View Hostel.

Pałac Westminsterski & Big Ben
Zbudowany w latach 1840-1870 dumnie stoi na brzegu Tamizy i jest miejscem spotkań brytyjskiego rządu. Od razu obok zobaczycie kolejną londyńską ikonę – Big Bena (tak naprawdę to tylko nazwa zwyczajowa) 🙂 W 2012 roku 96-metrowa wieża, w której mieści się Big Ben, została przemianowana z Clock Tower na Elizabeth Tower na cześć Diamentowego Jubileuszu Elżbiety II. Bilet na zwiedzanie pałacu można zakupić online.

London Eye
London Eye stało się kultową częścią panoramy Wielkiej Brytanii! Ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników 😉 Myślimy, że najlepiej przekonać się samemu – drogie bilety i długie stanie w kolejce rekompensują ładne widoki na panoramę Londynu. Bilet można zakupić online.

Trafalgar Square
Trafalgar Square to plac otoczony galeriami, muzeami, historycznymi budynkami, posągami i pomnikami. To właśnie przy nim mieści się londyńska Galeria Narodowa. Oficjalnie nazwany w 1830 r., Trafalgar Square upamiętnia bitwę pod Trafalgarem stoczoną w 1805 r. Podczas tej zwycięskiej bitwy z Hiszpanami i Francuzami zginął admirał Lord Nelson. Nad placem góruje Kolumna Nelsona składająca mu hołd.

Covent Garden
Ta wypełniona ulicznymi artystami dzielnica zawsze tętni życiem. W centrum Covent Garden znajduje się zadaszony Apple Market. Kiedyś był to tylko targ produktów spożywczych, ale dziś można zakupić tam również rękodzieło, znajduje się też szereg sklepów i restauracji. W tej dzielnicy warto odwiedzić Floral Street i Floral Court – naprawdę ładne ulice 🙂

British Museum
Jest to najstarsze na świecie publiczne muzeum narodowe, którego historia sięga aż 1753 roku. Architektura jest fenomenalna -spektakularny Wielki Dziedziniec British Museum to „must see” na weekend w Londynie! Co ciekawe – jest to najczęściej odwiedzana atrakcja w Wielkiej Brytanii. I darmowa 😉

londyn na własną rękę

Londyn na weekend: British Museum & London Eye

Oxford Street and Regent Street
Londyn na weekend na zakupy! Zaręczamy, że tu zakupoholicy będą zachwyceni 🙂 Dwie prawdopodobnie najpopularniejsze ulice Londynu – mimo że wolimy spokój to cały ten hałas i tłum ludzi tworzą naprawdę niepowtarzalny klimat. To niewyobrażalne, ale ponad pół miliona osób codziennie odwiedza ponad 300 sklepów na Oxford Street!

Piccadilly Circus & Leicester Square
Elektryczną atmosferę poczujecie w tych dwóch wymienionych miejscach 🙂 Piccadilly Circus zawsze tętni życiem. Jest londyńskim odpowiednikiem nowojorskiego Times Square i ogromną atrakcją turystyczną. Leicester Square to plac w centralnym Londynie w dzielnicy teatrów West End.

Chinatown
Na północ od Leicester Square znajdziesz się wśród ulic ozdobionych chińskimi symbolami, takimi jak smoki i latarnie, a nawet chińskimi znakami drogowymi. Jeśli już tutaj dotrzecie proponujemy zobaczyć dodaną w 2016 roku nową bramę na Wardour Street. Ta kolorowa ozdobna brama została zbudowana w Pekinie w stylu dynastii Qing i jest największą chińską bramą w kraju.

Soho
Ta zróżnicowana, tętniąca życiem okolica jest popularna zarówno wśród londyńczyków, jak i turystów. Jest to idealne miejsce na zakończenie dnia z rozmaitymi rozrywkami, jedzeniem i klubami nocnymi. Wzdłuż Wardour Street i okolic mieści się wiele wspaniałych restauracji, barów i klubów. Można rozważyć wspomniany wcześniej nocleg w The Soho Hotel.

londyn na własną rękę

Soho, Chinatown i Piccadilly Circus, czyli co zobaczyć w Londynie?

Tower of London
Ikoniczny zamek nad rzeką – Tower of London – został założony w 1066 roku i do pewnego czasu służył jako rezydencja królewska. Przez lata zamek stawał się również więzieniem, zbrojownią, skarbcem i Mennicą Królewską – i jest jednym z obiektów UNSECO w Londynie.

Tower Bridge
Spośród ponad 20 mostów, które przecinają Tamizę, Tower Bridge jest – jak dotąd – najbardziej kultowy. Zbudowany pod koniec XIX wieku, dwuwieżowy, dwupoziomowy most jest ikoną Anglii. Zwiedzanie wystawy Tower Bridge wymaga biletu, ale przejście przez Tower Bridge jest całkowicie bezpłatne. Blisko Tower Bridge mieści się Chamberlain hotel.

londyn na weekend

Tower Bridge – Londyn na własną rękę

HMS Belfast
HMS Belfast jest jednym z najbardziej znaczących okrętów marynarki wojennej II wojny światowej i jednym z zaledwie 3 ocalałych okrętów bombardujących z D-Day. Podczas 33 dni w Normandii wystrzelił ponad 5000 pocisków. Warto wstąpić i poznać jego historię, chociaż bilet do tanich nie należy – 24,50 GBP.

Wieżowiec The Shard
Najwyższy wieżowiec w Londynie (liczy 95 pięter) zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Wznoszący się na 310 m nad ziemią Shard jest wyróżniającym się elementem londyńskiej panoramy i najwyższą budowlą w Europie Zachodniej. Wstęp:  28 GBP. Dla podobnego darmowego, choć nie tak imponującego widoku, możecie udać się do jednego z barów na 31. lub 32. piętrze.

londyn na weekend

Wieżowiec The Shard (Londyn na weekend)

Galeon Golden Hind
Jest to pełnowymiarowa rekonstrukcja pierwszego angielskiego statku, który opłynął świat, dowodzony przez Sir Francisa Drake’a. Mieści się w nim muzeum historii żeglarstwa ery elżbietańskiej.

Borough Market
Głodni? Nie ma chyba lepszego miejsca na street food niż Borough Market 🙂 Jest jednym z najbardziej znanych targowisk z produktami spożywczymi w samym sercu Londynu. Otwarte siedem dni w tygodniu klimatyczne hale zachęcają do odwiedzin.

Shakespeare’s Globe
Shakespeare’s Globe, będący integralną częścią historii Anglii, jest rekonstrukcją oryginalnego Globe Theatre, czyli miejsca w którym słynny dramaturg pisał swoje sztuki. To pozycja obowiązkowa dla miłośników Szekspira, z przedstawieniami obejmującymi niemal idealne repliki elżbietańskich praktyk inscenizacyjnych.

Tate Modern & Tate Britain
Dwie galerie sztuki do których wstęp jest całkowicie bezpłatny 🙂 Tate Modern zawiera eksponaty sztuki nowoczesnej, natomiast w Tate Britain znajdują się brytyjskie dzieła datowane od 1500 do czasów współczesnych.

Millennium Bridge & Katedra Św. Pawła – weekend w Londynie

Millennium Bridge
Otwarty w 2000 roku Millennium Bridge był pierwszym mostem zbudowanym na Tamizie od 100 lat. Ta imponująca stalowa wisząca kładka dla pieszych łączy Tate Modern i Shakespeare’s Globe na południowym brzegu Tamizy z katedrą św. Pawła na północy.

St. Paul’s Cathedral
Niegdyś najwyższy budynek w Londynie, ta imponująca katedra od ponad 300 lat jest wybitną i znaczącą ikoną londyńskiej panoramy. Ten piękny renesansowo-barokowy budynek znajduje się na najwyższym wzgórzu w londyńskim City, w miejscu poprzedniego kościoła, który datowany był na rok 604. Kościół św. Pawła był najwyższym budynkiem w Londynie aż do 1963.

Taras widokowy Sky Garden
Położony w samym sercu miasta na szczycie 20 Fenchurch Street (znanej również jako budynek Walkie Talkie) jest najwyższym ogrodem publicznym w Londynie. Wśród bujnej miejskiej dżungli oferuje wspaniałe 360-stopniowe panoramiczne widoki na miasto.Tematyczne ogrody krajobrazowe rozmieszczone są na trzech poziomach. W Sky Garden znajdują się również tarasy widokowe, dwie restauracje, bar i taras na świeżym powietrzu. Z wyjątkiem restauracji, Sky Garden jest naturalnie wentylowany. W związku z tym prawdopodobnie temperatura będzie podobna do tej na zewnątrz, dlatego ubierzcie się odpowiednio! Planując Londyn na weekend nie można ominąć tej atrakcji! Co ciekawe t0 wstęp jest bezpłatny, ale bilety i tak należy rezerwować online z dużym wyprzedzeniem!

londyn atrakcje

Sky Garden (Londyn na weekend)

Hyde Park, czyli czas na relaks w rozległym parku! Oczywiście, jeśli pogoda pozwoli 😉 A tak naprawdę wystarczy parasol, gdyż Hyde Park wygląda równie wspaniale w deszczowy dzień. To jeden z najstarszych parków miejskich z fontannami i jeziorem, właśnie tutaj znajdziecie fontannę im. Księżnej Diany – wykonanej z kornwalijskiego granitu mającą symbolizować życie księżnej Diany.

Camden Town
Jest jedną z najmodniejszych dzielnic Londynu. To miejsce pełne niekonwencjonalnych butików, salonów piercingu/tatuażu i sklepów z odzieżą. Imponujące fasady sklepów zdobią ogromne figury w szalonych kolorach. Dzielnica jest szczególnie znana z Camden Lock Marke – ten pchli targ to zdecydowanie obowiązkową atrakcja na weekend w Londynie! W dzielnicy Camden proponujemy tani hostel Clink261 Hostel.

Muzeum Historii Naturalnej
Osobiście uważamy, że nie powinno się omijać tego miejsca podczas weekendu w Londynie 🙂 Kłopot w tym, że można w nim spędzić niekończące się godziny na zwiedzaniu! Wystawy są świetne, a wnętrze budynku jeszcze piękniejsze 🙂 Co najlepsze – wstęp jest bezpłatny. Jakieś 10 min. spacerkiem znajdziecie Lee Abbey London.

Galeria Narodowa
A na miłośników sztuki czeka londyńska Galeria Narodowa! Wstęp jest bezpłatny (z wyjątkiem wystaw specjalnych) i jest domem dla ponad 2300 dzieł sztuki, w tym wielu słynnych pochodzących z XIII-XX wieku.

Notting Hill
Ta modna dzielnica stolicy Wielkiej Brytanii zyskała światową sławę dzięki filmowi „Notting Hill” z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych. W porównaniu do centrum Londynu, Notting Hill bardziej przypomina spokojną małą wioskę, a eleganckie pastelowe domy dodają tej dzielnicy wielkiego uroku. Pchli targ przy Portobello Road (odbywający się codziennie rano) jest jedną z głównych atrakcji turystycznych tej ekskluzywnej dzielnicy.

Londyn na weekend

Londyn na weekend – Muzeum Historii Naturalnej, Camden & Notting Hill

Darmowe atrakcje Londynu – Londyn na własną rękę:

Na sam koniec podrzucamy ściągę – listę darmowych atrakcji Londynu, do których wstęp jest całkowicie bezpłatny. Szczególnie miłośnicy sztuki na tym skorzystają, gdyż są to głównie muzea:

 • The Natural Gallery
 • Muzeum Historii Naturalnej
 • British Museum
 • The Museum of London
 • National Portrait Gallery
 • Royal Academy of Arts
 • Science Museum
 • The Queen’s House
 • Victoria and Albert Museum
 • Royal Air Force Museum
 • Wellcome Collection
 • Tate Britain
 • Tate Modern

Sprawdź również: