Weekend w Rzymie w trzy dni, czyli prezentujemy nasz przewodnik po stolicy Włoch 🙂 W artykule znajdziecie wszystkie informacje praktyczne, które przydadzą się podczas planowania weekendu w Rzymie na własną rękę. Sprawdźcie jak dolecieć do Rzymu oraz jak dostać się do centrum Rzymu z lotniska, jaką porę wybrać na wyjazd, jak płacić w stolicy Włoch oraz gdzie spać w Rzymie (prezentujemy listę rekomendowanych noclegów oraz mapę miasta). Przeczytacie również co robić w Rzymie: jakie są najważniejsze zabytki Rzymu, a jakie te nieoczywiste atrakcje w Rzymie i mniej znane miejsca. Nieważne czy planujecie zobaczyć Rzym w 2 dni, 3 dni czy spędzić tydzień w Rzymie – zapraszamy do przeczytania naszych doświadczeń i konkretnych informacji 🙂

weekend w rzymie

 

Jak dolecieć do Rzymu? Tanie loty do Rzymu 

Rzym ma dwa międzynarodowe lotniska, oba położone około 25-45 minut od miasta. Rzym Fiumicino (FCO) – czyli Aeroporto Leonardo da Vinci – to największe lotnisko we Włoszech. Rzym Ciampino (CIA) jest zazwyczaj używany przez tanie linie lotnicze i częściej wybierane przez turystów z Polski.

Jak dolecieć do Rzymu z Polski?

Tanie loty do Rzymu uda Wam się zakupić z wyprzedzeniem w poniższych konfiguracjach:
LOT: Warszawa Chopin
Wizzair: Katowice, Kraków, Warszawa Chopin
Ryanair: Kraków, Poznań, Warszawa Modlin, Poznań

*Staramy się na bieżąco aktualizować siatki połączeń lotniczych jak dolecieć do Rzymu na weekend, natomiast najlepiej sprawdzać aktualne połączenia lotnicze klikając w powyższe linki lub sprawdzając na wyszukiwarkach lotniczych np. Skyscanner, Kiwi, Momondo, Trip.com itp. Sprawdź aktualne połączenia lotnicze.

Oczywiście do stolicy Włoch lecieć nie trzeba, bo jak to mówią, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! Natomiast podróż samochodem na weekend w Rzymie ma sens tylko wtedy, gdy wybieracie się na objazdową wycieczkę po Włoszech. Parkowanie w mieście może należeć do mało przyjemnych. Jeśli na miejscu potrzebujecie wypożyczyć samochód możecie to zrobić np. przez porównywarkę cenową – wtedy wszystkie oferty z wypożyczalni (Hertz, Avis, Sixt) znajdują się w jednym miejscu.

Jeśli planujecie weekend w Rzymie z biurem podróży możecie sprawdzić poniższe oferty:
Magia Rzymu
Artis (Rzym)
Sylwester – Rzym

Do Rzymu lecieliśmy tanimi liniami Ryanair z Krakowa

Jak dojechać z lotniska do Rzymu? Weekend w Rzymie

W zależności na którym z lotnisk wylądujecie poniżej zebraliśmy wszystkie aktualne opcje dojazdu z lotniska do centrum na weekend w Rzymie. Przeczytajcie w skrócie jak dojechać z lotniska do Rzymu:

Jak dojechać do Rzymu z lotniska Fiumicino:

 • Często kursującym (co 15 minut) specjalnym pociągiem lotniskowym – Leonardo Express Airport – przejazd zajmuje 30 minut aby dotrzeć do centrum miasta, zatrzymując się na stacji Termini. Jest to najszybszy środek transportu, ale najdroższy – bilet w jedną stronę kosztuje 14 EUR.
 • Autobusem Terravision za 6 EUR, którym dojedziecie do dworca Termini w 55 minut (sprawdź aktualny harmonogram).
 • Pociągiem regionalnym za 8 EUR z lotniska do centrum miasta w ponad godzinę.
 • Autobusem publicznym COTRAL (czas przejazdu ok. 1h, koszt 4 EUR).
 • Taksówką, prywatnym transferem lub Uberem za 50-60 EUR.
 • Wynajętym samochodem – np. przez porównywarkę cenową wypożyczalni.

Jak dojechać do Rzymu z lotniska Ciampino:

 • Autokarem Sitbus za 8 EUR do Via Marsala (w pobliżu dworca Termini) w 45 minut.
 • Za 6 EUR (najlepiej kupować online niż na miejscu) w jedną stronę autobusem Terravision na dworzec Termini w 40 minut (sprawdź aktualny harmonogram).
 • Autobusem wahadłowym 720 do stacji metra, a następnie metrem do centrum za 1,20 EUR w 45-50 minut
 • Lokalnym autobusem do miasta Ciampino (1,20 EUR), a następnie pociągiem do stacji Roma Termini (1,50 EUR).
 • Taksówką, prywatnym transferem lub Uberem za 30-50 EUR.
 • Wynajętym samochodem – można to zrobić np. przez Rentalcars.

Wszystkie opcje dokładniej opisaliśmy w artykule: Jak dojechać z lotniska do Rzymu? 2023 Ciampino & Fumicino

Noclegi na weekend w Rzymie

Warto rozważyć noclegi nieopodal stacji metra, a tym samym popularnych zabytków Rzymu:

ELICAL Exclusive Private Suites, Fauno Urban Resort & Propaganda Suites

Czym i jak płacić w podczas weekendu w Rzymie? Waluta

Oczywiście obowiązującą walutą we Włoszech jest euro (EUR). W większości miejsc w Rzymie bez problemu zapłacicie kartami debetowymi i kartami kredytowymi (zwłaszcza Visą). Zdecydowanie polecaną formą płatności jest portfel walutowy np. Revolut, dzięki któremu możemy wypłacić pieniądze z bankomatu bez opłat (przy zachowaniu ilości wypłat w miesiącu dot. typu konta). Warto mieć ze sobą kilka drobnych na zakup mniejszych pamiątek (magnesów itp.) czy lodów. Niektóre muzea i uliczni handlarze akceptują jedynie gotówkę.

Orientacyjne ceny w Rzymie – koszt weekendu w Rzymie

Rzym to jedno z droższych miast do odwiedzenia w Europie ze względu na swoją światową popularność. Natomiast jak to w przypadku każdej podróży, istnieje możliwość dostosowania planu wycieczki do własnego budżetu. Oczywiście jest kilka rzeczy i atrakcji, których nie należy pominąć  – w tym kultowe zabytki i przepyszne dania włoskiej kuchni!

Uśrednione ceny w Rzymie przedstawiamy poniżej:

Pokój w hostelu: 15–45 EUR/noc
Podstawowy pokój dla dwojga: 60–130 EUR /noc
Apartament z własnym wyżywieniem: 100–300 EUR/noc lub więcej
Bilet na transport publiczny: 1,50 EUR
Kawa w kawiarni: 2–4 EUR
Kawałek pizzy: 2–5 EUR
Cała pizza: 7-12 EUR
Makaron: 9-15 EUR
Panini: 5 EUR
Tiramisu: 7 EUR
Kolacja dla dwojga: 45–150 EUR lub więcej
Kieliszek wina w barze: 5–10 EUR
Sok wyciskany: 3-5 EUR
Lody: 3-5 EUR

Jak poruszać się po Rzymie? Weekend w Rzymie

Do większości kluczowych miejsc można stosunkowo łatwo dotrzeć pieszo. Główne formy transportu publicznego to metro, autobus, tramwaj i pociąg. Warto wykupić bilet 24-godzinny (7 EUR), 48-godzinny (12,50 EUR) lub 72-godzinny (18 EUR), który daje nieograniczone możliwości korzystania z metra, autobusów i pociągów. Aby ułatwić sobie poruszanie się po mieście podczas weekendu w Rzymie sprawdźcie wszystkie nasze podpowiedzi:

 • PIESZO: wiele kluczowych zabytków i atrakcji Rzymu można z łatwością zwiedzać pieszo, dlatego należy pamiętać, aby na weekend w Rzymie spakować wygodne obuwie. Poruszanie się pieszo to świetny sposób, aby naprawdę chłonąć otoczenie i docenić wiele pięknych miejsc miasta. 
 • METRO: to dobry sposób na uniknięcie ruchu naziemnego, chociaż jest to dość ograniczona sieć. Do centrum miasta kursują dwie linie: A (pomarańczowa) i B (niebieska). Linią A dojedziemy do Fontanny di Trevi i Schodów Hiszpańskich, a linią B do Koloseum. O rzymskim metrze napisaliśmy cały artykuł: Metro w Rzymie – bilety, ceny mapa
 • AUTOBUS: jest popularnym środkiem transportu publicznego. Problemem niestety może być ich punktualność, ze względu na korki w mieście. Bilety autobusowe można kupić na stacjach metra, w kioskach i sklepach ogólnospożywczych.
 • TRAMWAJ: Sieć tramwajowa w Rzymie jest dość ograniczona i nie obsługuje centrum miasta. Dlatego nie jest to szczególnie przydatne dla większości turystów, chyba że jedna z sześciu linii tramwajowych zatrzymuje się w pobliżu hotelu. Podobnie jak w autobusie, należy skasować bilet w kasowniku.
 • POCIĄG: Kolej Miejska w Rzymie składa się z trzech linii: Rzym – Lido, Rzym – Viterbo, Rzym – Giardinetti. Jedyną, która może być przydatna dla turystów, jest linia Rzym – Lido, która zatrzymuje się na stanowisku archeologicznym Ostia Antica.
 • TAKSÓWKI: Rzym nie jest najlepszym miastem do jeżdżenia taksówkami. Niestety rzymscy taksówkarze są znani z zawyżania cen turystom, a opłaty za taksówki są wysokie w porównaniu do innych miast europejskich. Oficjalne taksówki w Rzymie są białe. Uber działa w całym mieście, chociaż nie jest szczególnie niezawodny według opinii wielu turystów spędzających weekend w Rzymie. 
rzym atrakcje

Atrakcje Rzymu – co zobaczyć podczas zwiedzania Wiecznego Miasta? Przewodnik

Rzym zabytki –  lista co zobaczyć podczas weekendu w Rzymie

W planie naszej podróży na weekend w Rzymie oczywiście należy zawrzeć wszystkie popularne zabytki Rzymu – czymże byłby wyjazd bez tego? 🙂  Rozpisaliśmy dla was idealny plan podróży do Rzymu zawierający wszystkie najciekawsze zabytki na weekendowy wypad do Rzymu.

Rzym w 3 dni – Dzień pierwszy: 

Koloseum, Palatyn, Forum Romanum, Pomnik Wiktora Emanuela II (Ołtarz ojczyzny), Forum Trajana, Wilczyca kapitolińska i kapitol, Usta Prawdy, Giardino degli Aranci i na zakończenie pełnego dnia spacer po Trastevere (Zatybrzu)

Rzym w 3 dni – Dzień drugi:

Bazylika i plac Św. Piotra w Watykanie, Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska, Zamek Świętego Anioła, Piazza Navona, Campo di Fiori, Panteon, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie

Rzym w trzy dni – Dzień trzeci:

Termy Karakalli, Stadio Olimpico, Villa, Ogrody Borghese i Galeria Borghese, Piazza del Popolo

Rzym zabytki – ściąga co zobaczyć przez weekend w Rzymie:

1. Koloseum
2. Palatyn i Forum Romanum
3. Pomnik Wiktora Emanuela II (Ołtarz ojczyzny)
4. Forum Trajana
5. Wilczyca kapitolińska i kapitol
6. Usta Prawdy
7. Giardino degli Aranci
8. Trastevere (Zatybrze)
9. Termy Karakalli
10. Stadio Olimpico
11. Bazylika i plac Św. Piotra w Watykanie
12. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska
13. Zamek Świętego Anioła
14. Piazza Navona
15. Campo di Fiori
16. Panteon
17. Fontanna di Trevi
18. Schody Hiszpańskie
19. Ogrody Borghese i Galeria Borghese
20. Piazza del Popolo

Wszystkie powyższe atrakcje są szczegółowo opisane w naszym artykule: Rzym atrakcje – co zobaczyć podczas zwiedzania?

Ważne: Jeśli planujesz weekend w Rzymie pamiętaj o tym, że Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska nie są otwarte w niedzielę! Wyjątkiem jest ostatnia niedziela każdego miesiąca, kiedy wstęp jest także bezpłatny!

Co robić w Rzymie w 3 dni? Nietypowe atrakcje i miejsca w Rzymie

Rzym oferuje tysiące atrakcji dla odwiedzających, natomiast dobrze wiemy, że większość z nas ma ograniczoną ilość czasu podczas odwiedzin w tym mieście. Przygotowaliśmy zatem kilkanaście typowych oraz nietypowych atrakcji i ciekawych pomysłów co robić w Rzymie w trzy dni lub jak spędzić dwa dni w Rzymie 🙂 Ciekawe rzeczy do zrobienia przez weekend w Rzymie poniżej, a w kolejnym akapicie znajdziecie całą listę rzymskich zabytków.

Rzym na weekend – co robić w Rzymie w trzy dni?

1. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po Koloseum

Bez wątpienia rzymskie Koloseum to najbardziej znana atrakcja włoskiej stolicy na całym świecie! Zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem po najsłynniejszym zabytku Rzymu. Ciekawostka: jesteś studentem lub Europejczykiem w wieku od 18 do 25 lat zapłacisz jedynie 7,5 EUR! Pamiętaj żeby zabrać ze sobą legitymację studencką 🙂

2. Odkryj podziemne rzymskie katakumby

Odwiedź podziemny świat Rzymu i wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po starożytnych katakumbach. Uwaga! Wycieczkę należy zarezerwować wcześniej.

3. Wynajmij skuter elektryczny na 24h

Poczuj się jak prawdziwy rzymianin i zwiedzaj to piękne miasto czując wiatr we włosach pomykając ulicami na Vespie 🙂 Istnieje kilka wypożyczalni w Rzymie ze skuterami (Rent Scooter Rome, BigaBike). Koszt wynajęcia z kaskiem to ok. 40 EUR za dzień. Wypożyczalnie wymagają depozytu w wysokości ok. 300 EUR.

4. A może lekcja włoskiego gotowania przez weekend w Rzymie?

Przynieś do swojej kuchni tradycyjne włoskie sekrety, biorąc udział w autentycznych włoskich warsztatach gotowania! Najpopularniejsze z nich są w „Kitchen of Mamma” do zarezerwowania np. przez Yellowsquare.

5. Zwiedź Rzym podczas bezpłatnej wycieczki rowerowej

Mało znana, a świetna sprawa! W Rzymie zaczynają być popularne grupowe darmowe wycieczki rowerowe podczas których można zwiedzić miasto. To rewelacyjna opcja dla osób, które kochają rower 🙂 Na wycieczkę trzeba umawiać się wcześniej przez stronę: freebiketoursrome.com.

6. Zjedz lody w najstarszej lodziarni w Rzymie

Giuseppe i Bernardina Giolitti w 1900 roku utorowali drogę do tradycyjnego włoskiego Gelato, otwierając pierwsze w Rzymie lodziarnie. Niektórzy twierdzą, że lody z Giolitti to najlepsze lody na świecie. Chcecie spróbować? 🙂

7. Zrób własną pizzę podczas weekendu w Rzymie!

Zaledwie kilka kroków od Fontanny di Trevi możesz wziąć udział w lekcjach przyrządzania i wypiekania pizzy 🙂 Restauracja That’s Amore oferuje takie warsztaty w samym sercu Rzymu. To chyba jedna z najfajniejszych rzeczy do zrobienia w Rzymie!

8. Zanurz się w rzymskiej historii w Termach Karakalli

Cofnij się w czasie odkrywając jedne z najlepiej zachowanych starożytnych ruin term w Rzymie! Sprawdzaj również na bieżąco wydarzenia i wystawy, które odbywają się w termach Karakalli, gdyż dzięki nim zwiedzisz podziemne tunele.

9. Wrzuć monetę do Fontanny di Trevi i pomyśl życzenie

Wstań przed 5:00 i uniknij tłumów odwiedzając Fontannę di Trevi wcześnie rano. Nie zapomnij zabrać ze sobą monety, pomyśleć życzenia i wrzucić do wody 🙂 Każdej nocy z Fontanny di Trevi jest wyławiane ponad 3000 EUR! Pieniądze trafiają następnie do fundacji Caritas, która opiekuje się rodzinami na terenie Rzymu.

10. Zafunduj sobie degustację win i włoskiego jedzenia

Kolejna wycieczka, tym razem z winem w tle! Opcja dla każdego smakosza – degustacja win i włoskiego jedzenia w restauracji Rimessa Roscioli codziennie o 17:00 i 20:00.

11. Sprawdź graffiti w Ostiense podczas weekendu w Rzymie

Zwiedzanie Ostiense to jedna z najbardziej niedocenianych rzeczy do zrobienia w Rzymie. Piramida w Rzymie i gigantyczne graffiti na budynkach? Czemu nie! To również idealne miejsce na zrobienie zdjęć!

12. Odwiedź najstarszą świątynię w Europie

Panteon jest zdecydowanie jednym z najwspanialszych miejsc w sercu miasta! To jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu – nie można go pominąć!

13. Przeżyj najlepsze panoramiczne widoki Rzymu

Villa Borghese – ukryty klejnot Rzymu na wzgórzu Pincio – oferuje jeden z najlepszych panoramicznych widoków na Wieczne Miasto. Warto skorzystać z tej okazji podczas weekendu w Rzymie.

14. Odwiedź najmniejszy kraj na świecie – Watykan

To niezależne państwo-miasto jest enklawą położoną na terytorium Włoch otoczone Rzymem. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież.

15. Przespaceruj się po Giardino degli Aranci o zachodzie słońca

Spaceruj malowniczymi alejkami Awentynu i podziwiaj zapierające dech w piersiach widoki na włoską stolicę.

kiedy jechać do rzymu

Rzym pogoda – najlepsza pora na weekend w Rzymie

Rzym to całoroczny cel podróży, który przez cały rok przyciąga wymagających turystów z całego świata. Najlepiej zaplanować wizytę w oparciu o osobiste preferencje dotyczące warunków pogodowych w Rzymie i liczby turystów. Jest to ciężki orzech do zgryzienia dlatego w osobnym artykule przeczytacie wszystko o tym, kiedy jechać do Rzymu. W skrócie o pogodzie w Rzymie poniżej:

Rzym pogoda – wiosna

Podobnie jak w wielu europejskich miastach, wiosna to piękny czas na wizytę w Rzymie. Kwitną wiosenne kwiaty, miasto wygląda niezwykle urokliwie i jest wystarczająco ciepło, by zjeść obiad na świeżym powietrzu. Wielkanocą w Rzymie jest troszkę tłoczniej, więc raczej celuj w maj, aby jak najlepiej wykorzystać cieplejszą pogodę na weekend w Rzymie.

Rzym pogoda – lato

Lato to okres upałów, wielkich festiwali i żywej atmosfery. To zdecydowanie najpopularniejsza pora roku na zwiedzanie Rzymu, co oznacza, że ​​jest miasto jest przepełnione turystami. Jeśli wolisz spokojniejsze zwiedzanie lepiej unikaj czerwca-sierpnia. Ale jeśli kochasz zgiełk i nie przeszkadza Ci upał, to lato to świetny czas na weekend w Rzymie.

Rzym pogoda – jesień

Jesień to kolejny wspaniały czas na wizytę w Rzymie, ponieważ tłumy zaczynają się rozpraszać po miesiącach letnich. Pamiętaj, że wrzesień to nadal dość pracowity miesiąc, więc październik lub listopad mogą być lepszą opcją, aby uniknąć tłumów. Gdy pojawiają się złote liście, Rzym wygląda pięknie jesienią. Dodatkowo w tych miesiącach odbywa się wiele wydarzeń i pokazów. Jesienią na pewno będzie niezapomniany weekend w Rzymie.

Rzym pogoda – zima

Zima to najbardziej przystępny czas na zwiedzanie Rzymu, ponieważ uważa się, że jest to okres poza sezonem. Temperatury są niskie, jest raczej chłodno, a deszcz jest bardziej prawdopodobny, ale jest zdecydowanie mniej turystów i unika się tłumów. Boże Narodzenie i Nowy Rok to oczywiście wyjątek, ponieważ sporo osób przybywa do miasta na różne uroczystości.

 

Wskazówki podczas weekendu w Rzymie

  • Rzymianie regularnie kontaktują się z obcokrajowcami i są ogólnie uprzejmi i przyjaźni. Powszechnie używanym terminem jest mi scusi lub po prostu scusi, co oznacza „przepraszam”.
  • Zwyczajowo zwalnia się miejsce w transporcie publicznym osobom starszym. Większość Rzymu to ludność katolicka. Większość starszego pokolenia mówi po włosku. Młodsze pokolenie również mówi po angielsku. Rzym jest popularnym miastem i jest wiele informacji turystycznych, które w razie potrzeby pomogą turystom.
  • W restauracji płaci się za chleb, więc odmów jeśli nie chcesz. Rozsądne jest sprawdzenie rachunku pod kątem zamówionych pozycji i opłat, jak i również coperto i servizio. W Rzymie nie oczekuje się napiwków. Większość restauracji zawiera opłatę za obsługę lub napiwki, które trafiają bezpośrednio do personelu na rachunku. Jednak standardem jest dodanie dodatkowego euro lub dwóch w przypadku dobrej obsługi. Większość restauracji nie podaje darmowej wody. Opłata jest pobierana osobno.
  • Nie popełnij jednego z najbardziej niesławnych przestępstw żywnościowych we Włoszech i delektuj się spienionym cappuccino przed południem. Włosi są wybredni w kwestii trawienia, a mleko jest uważane za ciężkie dla żołądka, więc nadaje się tylko na śniadanie (najlepiej w połączeniu z cornetto, włoskim croissantem). Wskazówka: caffè macchiato, espresso z odrobiną mleka, to akceptowalna alternatywa, którą możesz zamówić o każdej porze dnia bez unoszenia brwi.
  • Rzym słynie nie tylko z monumentalnych, ale również fontann z czystą, pitną wodą. Te małe fontanny są pieszczotliwie nazywane „nasoni” lub małymi nosami, ze względu na ich zakrzywiony kształt. Dostarczają darmową pitną wodę, więc warto mieć przy sobie puste butelki i napełniać je podczas zwiedzania.
  • Uważaj na kieszonkowców – zawsze trzymaj swój portfel, torebkę i plecak bezpiecznie i blisko siebie. Rzym jest dużym, ruchliwym miastem, więc nie jest niczym niezwykłym, że zdarzają się takie przestępstwa.

Sprawdź również: