Nasz artykuł „Jak dojechać z lotniska do Rzymu (centrum)” ma na celu przedstawienie w pigułce opcji dojazdu z dwóch rzymskich lotnisk do centrum stolicy Włoch, czyli z Ciampino i z Fiumicino. W zależności na którym z nich będziecie lądować przydadzą Wam się konkretne wskazówki. Wpis podzieliliśmy na dwie kategorie, czyli „Lotnisko Ciampino – dojazd do Rzymu” oraz „Lotnisko Fiumicino – dojazd do Rzymu”. Wpis jest oparty na naszych doświadczeniach, sprawdźcie więc jak dojechać z lotniska do centrum Rzymu i wybierzcie dla siebie najtańszą lub najwygodniejszą opcję 🙂

jak dojechać z lotniska do rzymu

Jak dojechać z lotniska do centrum Rzymu? 

W zależności na którym z lotnisk wylądujecie poniżej zebraliśmy wszystkie aktualne opcje dojazdu z lotniska do centrum na weekend w Rzymie. Przeczytajcie jak dojechać z lotniska do Rzymu:

Lotnisko Ciampino – dojazd do Rzymu

Lotnisko Rzym-Ciampino (CIA) jest mniejszym z dwóch lotnisk obsługujących Rzymh. Oficjalnie nosi również nazwę Aeroporto G.B. Pastine, ale w skrócie określa się je jako Ciampino. Lotnisko znajduje się 12 km na południowy wschód od centrum Rzymu, także jest położone bliżej niż lotnisko Fumicino. Ciampino to dawne lotnisko wojskowe, które obecnie przyjmuje tylko tanie linie lotnicze. Z Polski dolecicie na CIA na pewno liniami Ryanair & Wizzair (tu sprawdzicie aktualny rozkład lotów). Co ciekawe – do roku 1960 było głównym lotniskiem Rzymu! Z lotniska Ciampino dotrzeć do Rzymu można na kilka sposobów:

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu? 

 • Autobusem Terravision za 6 EUR na dworzec Termini w 40 minut (sprawdź aktualny harmonogram) – jest to najprostsza i najwygodniejsza opcja. Przystanek mieści się w zatoczce numer 1, od razu po wyjściu z hali przylotów. Biletów kupionych online nie trzeba drukować (wystarczy mieć je mobilnie w telefonie).
 • Autokarem Sitbus za 8 EUR do Via Marsala (w pobliżu dworca Termini) w 45 minut – równie prosta i wygodna opcja, ale już odrobinę droższa.
 • Autobusem Airlink do miasta Ciampino (1,20 EUR), a następnie pociągiem do stacji Roma Termini (1,50 EUR) – tańsza, najszybsza (ok. 35 minut), ale już bardziej skomplikowana opcja (należy szukać oznaczenia Airlink na przystankach i autobusie).
 • Autobusem lokalnym ATAC linie 720/520, a następnie metrem w 50 minut za 1,50 EUR  (za 100 min przejazdu) – również bardziej skomplikowana trasa, dłuższa, ale najtańsza ze wszystkich opcji dojazdu z lotniska Ciampino do Rzymu. Autobusy odjeżdżają z przystanku nr 4, 720 kieruje się na stację metra Laurentina, natomiast 520 na stację metra Cinecitta. Bilety należy zakupić w punkcie informacji turystycznej w hali przylotów, która czynne jest od 8.30 do 18.00.
 • Taksówką, prywatnym transferem lub Uberem za 30-50 EUR – polecana i bardzo wygodna opcja dojazdu z lotniska Ciampino do Rzymu, jeśli cena nie gra roli, a podróżujecie większą grupą osób. Ubera możecie próbować łapać na miejscu, natomiast taksówki możecie spróbować rezerwować wcześniej.
 • Wynajętym samochodem – można to zrobić np. przez Rentalcars.

Lotnisko Fiumicino – dojazd do Rzymu

Międzynarodowe lotnisko Rzym-Fiumicino (skrót FCO), zwane także lotniskiem Leonardo Da Vinci, zostało uruchomione w 1960 r., aby odciążyć ruch lotniczy podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie. Na chwilę obecną jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie! Obsługuje głównie linie regularne – z Polski dolecicie tam LOT-em z lotniska Warszawa-Chopin (tu sprawdzicie aktualny rozkład). Znajduje się w mieście o nazwie Fiumicino, które jest oddalone o 35 kilometrów stolicy Włoch, natomiast tutaj również istnieje kilka sposobów, aby łatwo dostać się z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu.

Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu? 

 • Specjalnym pociągiem lotniskowym – Leonardo Express Airport kursuje co 15 min., przejazd zajmuje 30 minutdo centrum miasta, zatrzymuje się na stacji Termini. Jest to najszybszy środek transportu, ale najdroższy – bilet w jedną stronę kosztuje 14 EUR.
 • Autobusem Terravision za 6 EUR, którym dojedziecie do dworca Termini w 55 minut (sprawdźcie aktualny harmonogram). Przystanek znajduje się od razu przy wyjściu z Terminala nr 3, oznaczony numerem 14.
 • Pociągiem regionalnym TRENITALIA za 8 EUR dojedziecie z lotniska Fumicino do centrum Rzymu w ponad godzinę. Bilety można zakupić z wyprzedzeniem na stronie internetowej lub na miejscu w kasach biletowych.
 • Autobusem publicznym COTRAL (czas przejazdu ok. 1h, koszt 7 EUR). Przystanek znajduje się przy wyjściu z Terminala nr 2.
 • Taksówką, prywatnym transferem lub Uberem za 50-60 EUR – tak jak wyżej wspominaliśmy to bardzo wygodna opcja dojazdu z lotniska Fumicino do Rzymu (niestety najdroższa), ale opłacalna jeśli podróżujecie większą grupą osób. Taksówki możecie rezerwować wcześniej.
 • Wynajętym samochodem – np. przez porównywarkę cenową wypożyczalni.

 

Sprawdź również:

Ciampino Airport Transfer