Ach, Rzym. Trudno nie zakochać się we Włoszech, a co dopiero w ich stolicy! W Rzymie atrakcji turystycznych do zwiedzania jest tak wiele, że podczas pierwszej wizyty można poczuć się aż przytłoczonym, że na każdym kroku jest coś nowego do zobaczenia i odkrycia 🙂 A więc odróbcie lekcję przed wyjazdem i przeczytajcie nasze artykuł-przewodnik „Rzym atrakcje – co zobaczyć podczas zwiedzania” oraz zapoznajcie się z przygotowaną przez nas mapą atrakcji Rzymu. Rzym jest podzielony na kilka dzielnic ze swoim centrum zawierającym najstarsze atrakcje i zabytki, takie jak Koloseum, Wzgórze Kapitolińskie i Forum Romanum. Na obrzeżach centrum znajduje się Stary Rzym, w którym znajduje się Panteon, wspaniałe katedry, place i renesansowa architektura. Niestety nie da się zobaczyć dokładnie wszystkich atrakcji turystycznych i zabytków w Rzymie w ciągu kilku dni… Dlatego aby upewnić się, że wrócicie do stolicy Włoch wrzućcie monetę do Fontanny di Trevi. Legenda głosi, że ci, którzy to zrobią, powrócą do Rzymu 🙂 Sprawdźcie również nasz artykuł Weekend w Rzymie w 3 dni – informacje praktyczne.

rzym atrakcje

Atrakcje Rzymu – co zobaczyć podczas zwiedzania Wiecznego Miasta? Przewodnik i mapa zabytków

Atrakcje Rzymu – plan zwiedzania zabytków

Nim przejdziemy do szczegółowego opisu atrakcji Rzymu w tym akapicie krótka ściągawka i plan zwiedzania Wiecznego Miasta. Poniżej znajdziecie listę przygotowaną na zwiedzanie atrakcji Rzymu, którą możecie podzielić na 24h, 48h lub 72h (jeśli wybieracie się na przedłużony weekend do Rzymu). Jeśli nie macie jeszcze zarezerwowanego noclegu to polecamy zatrzymać się w jednym z poniższych miejsc, aby mieć świetną bazę wypadową do zwiedzania Rzymu:

Rzym atrakcje – plan zwiedzania

1. Koloseum
2. Palatyn i Forum Romanum
3. Pomnik Wiktora Emanuela II (Ołtarz ojczyzny)
4. Forum Trajana
5. Wilczyca kapitolińska i kapitol
6. Usta Prawdy
7. Giardino degli Aranci
8. Trastevere (Zatybrze)
9. Termy Karakalli
10. Stadio Olimpico
11. Bazylika i plac Św. Piotra w Watykanie
12. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska
13. Zamek Świętego Anioła
14. Piazza Navona
15. Campo di Fiori
16. Panteon
17. Fontanna di Trevi
18. Schody Hiszpańskie
19. Ogrody Borghese i Galeria Borghese
20. Piazza del Popolo

Rzym atrakcje – mapa zabytków

Tutaj pojawi się wkrótce nasza mapa atrakcji Rzymu, która pomoże Wam w zaplanowaniu zwiedzania stolicy Włoch.

1. Koloseum

Koloseum było największym amfiteatrem w Cesarstwie Rzymskim, założonym przez Wespazjana w 72 r. n.e. Służyło do pokazywania walk gladiatorów i scen polowań z egzotycznymi i dzikimi zwierzętami. Eliptyczny amfiteatr mógł pomieścić do 50 000 osób, które oglądały walki gladiatorów, publiczne egzekucje i inne formy rozrywki tamtych czasów. Ta kamienno-betonowa konstrukcja, zbudowana w I wieku n.e., jest uważana za jedno z największych osiągnięć architektonicznych i inżynierskich Rzymian. Aktualnie to chyba największa atrakcja Rzymu, której nie sposób ominąć i nie zobaczyć. Zwiedzanie Rzymu zacznijcie właśnie od niej!

Bilety do Koloseum można kupić w kasach lub online. Typy biletów:

Bilet normalny 24h: ważny 24 godziny od pierwszego wejścia, obejmuje Koloseum, Forum Romanum i Palatyn. Koszt: 18 EUR
Bilet Full Experience: ważny 48 godziny od pierwszego użycia, oprócz wyżej wymienionych wejść na teren Koloseum i Forum Romanum umożliwia na odwiedziny Areny Koloseum lub metra Koloseum i czterech miejsc Forum Rzymsko-Palatynowego: Oratorium Męczenników Quaranta, Muzeum Palatyńskiego (I poziom), fasady Domu Augusta i Schola Praeconum. Koszt: 24 EUR
Bilet ulgowy: dla obywateli Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 lat (za okazaniem dokumentu tożsamości). Koszt: 2 EUR
Bilet bezpłatny: dla wszystkich dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia (bilet do pobrania online lub w kasie – bez tego nie wpuszczają)

Niedaleko Koloseum znajdują się wcześniej wspomniane przez nas miejsca noclegowe, które warto rozważyć podczas organizacji weekendu w Rzymie:

atrakcje rzymu koloseum

Koloseum – najważniejsza atrakcja Rzymu

2 . Palatyn i Forum Romanum (Rzym atrakcje)

Wzgórze Palatyn, jedno z Siedmiu Wzgórz Rzymu, ma powiązania z mitologią rzymską, ponieważ to tutaj wilk rzekomo znalazł bliźniaków Romulusa i Remusa i opiekował się nimi, dopóki pasterz ich nie uratował. Nawet jeśli ta legenda nie jest prawdziwa, Palatyn jest nadal miejscem, w którym powstał Rzym. Dziś pozostały tylko ruiny, ale w czasach cesarskich wzgórze zostało całkowicie zabudowane dużymi pałacami. Położone w małej dolinie między wzgórzami Palatynu i Kapitolu Forum Romanum było przez wieki tętniącym życiem sercem starożytnego Rzymu: miejscem triumfalnych procesji i wyborów, miejscem publicznych przemówień i zaczątkiem spraw handlowych. Dzisiejsze Forum jest rozległą ruiną fragmentów architektonicznych i obejmuje Łuki Septymiusza Sewera i Tytusa, Świątynię Antonina Piusa i Faustyny ​​oraz Świątynię Saturna. To jedna z najważniejszych atrakcji Rzymu, której nie sposób pominąć!

Bilety wstępu do Forum Romanum opisywaliśmy powyżej (tylko na bilecie łączonym z Koloseum).

atrakcje rzymu forum romanum

Forum Romanum

3. Pomnik Wiktora Emanuela II (Ołtarz ojczyzny)

Zbudowany na cześć Victora Emmanuela, pierwszego króla zjednoczonych Włoch został zaprojektowany przez Giuseppe Sacconi w 1885 roku i ukończony w 1925 roku. Pomnik jest popularną atrakcją turystyczną Rzymu, do czego znacząco przyczynia się umieszczony na jego szczycie taras widokowy. Jest także jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Włoszech.

4. Forum Trajana

Największe rzymskie forum wybudowane na początku II w., było przeznaczone na funkcje handlowe i administracyjne ze względu na obecność magazynów, sklepów i urzędów administracji cesarskiej. Jego fundatorem był Trajan, a projektantem Apollodoros z Damaszku. Usytuowane jest pomiędzy wzgórzami Kapitol i Kwirynał.

forum trajana

Rzym Atrakcje: Forum Trajana

5. Wilczyca i Muzeum Kapitolińskie (Rzym atrakcje)

Najstarsze publiczne muzeum na świecie, Muzeum Kapitolińskie założone w 1471 przez Sykstusa IV, podzielone jest na dwa budynki, które wraz z Palazzo Senatorio wyznaczają granice placu Campidoglio, Palazzo dei Conservatori i Palazzo Nuovo. Zbiory obejmują sztukę średniowieczną i renesansową, stare rzymskie posągi i klejnoty. W muzeum można zobaczyć rzeźbę wilczycy, stanowiącą symbol stolicy starożytnego imperium rzymskiego.

Kapitol

6. Usta Prawdy

Ta nieco przerażająca marmurowa konstrukcja znajdowała się kiedyś na Piazza della Bocca della Verita, natomiast przeniesiono ją do obecnej lokalizacji za kościołem Santa Maria in Cosmedin w 1632 roku. Usta Prawdy ważą aż 1,3t i reprezentują prawdopodobnie twarz boga morza Okeanosa. Legenda głosi, że ten betonowy medalion odgryza rękę, jeśli ktoś kłamie – dlatego jest tak wielu turystów czekających w kolejce do zrobienia sobie zdjęcia z ręką w Ustach Prawdy 😉 Z pewnością jest to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rzymu.

Rzym atrakcje: Usta Prawdy

7. Giardino Degli Aranci (Rzym atrakcje)

Na szczycie jednego ze wzgórz Aventino w Rzymie wznosi się park Savello – częściej nazywany Giardino Degli Aranci. Z tego miejsca można podziwiać wspaniały widok na Rzym, który rozciąga się od Tybru do Bazyliki Św. Piotra. Drzewa które nadają mu nazwę, zostały zasadzone na pamiątkę św. Dominika, który założył tutaj swój klasztor. Za Giardino Degli Aranci znajdują się drzwi Villa del Priorato di Malta. Można zajrzeć przez dziurkę od klucza, dzięki czemu zobaczymy wspaniały widok na Kopułę św. Piotra otoczonej drzewami.

Giardino Degli Aranci – atrakcje Rzymu

8. Trastevere (Zatybrze)

Trastevere to bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych dzielnic całego Rzymu, gdzie pomiędzy wąskimi kolorowymi alejkami, rzymskimi trattoriami, rynkami, sklepami i sklepami rzemieślniczymi wciąż można się zgubić, aby na nowo odkryć esencję najbardziej autentycznego i prawdziwego Rzymu. Przyjemnością samą w sobie będzie spacer po uliczkach Zatybrza, cappucino w jednej z kawiarenek napotkanych po drodze czy wino z przyjaciółmi w jednym z wielu pubów i klubów nocnych.

trastevere atrakcje rzymu

Trastevere – atrakcje Rzymu

 

9. Termy Karakalli (starożytne atrakcje Rzymu)

Imperium Rzymskie zapoczątkowało budowę imponujących i monumentalnych łaźni publicznych, istotnego ośrodka życia społecznego dla wszystkich warstw ludności. W rzeczywistości łaźnie były nie tylko budynkiem do kąpieli, sportu i pielęgnacji ciała, ale także miejscem spacerów i nauki. Świetnym tego przykładem jest rozległa budowa Term Karakalli, będąca jednym z najobszerniejszych i najbardziej imponujących kompleksów monumentalnych starożytnego Rzymu. Na chwilę obecną termy Karakalli to najlepiej zachowane rzymskie termy.

10. Stadio Olimpico (zwiedzanie Rzymu na sportowo)

Ukończony w 1953 roku stadion został przemianowany na Stadion Olimpijski po organizacji przez Rzym Igrzysk XVII Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku. Stadion Olimpijski znajduje się w Foro Italico, na zboczach Monte Mario, w północno-zachodniej części miasta. Z centrum dojechać można do niego na dwie przesiadki. Poza rozgrywkami meczów piłkarskich Lazio Rzym i AS Roma, jest miejscem finału Pucharu Włoch, Złotej Gali, corocznego spotkania lekkoatletyki oraz licznych koncertów włoskich i międzynarodowych artystów. Na teren Stadio Olimpico można wejść bezpłatnie.

Stadio Olimpico w Rzymie

11. Bazylika i plac Św. Piotra w Watykanie

Atrakcja Rzymu i Watykanu – jeden z największych kościołów na świecie, Bazylika św. Piotra jest również jedną z najświętszych świątyń na świecie. Poza tym to tutaj Papież przez cały rok przewodniczy wielu liturgiom. Budowę świątyni zakończono w 1626 r. Kilku renomowanych architektów zaprojektowało świątynię, podkreślając dzieła Bramantego, Michała Anioła i Carlo Maderno. Plac Świętego Piotra jest chyba najbardziej znanym placem w Rzymie i w Watykanie. Setki tysięcy ludzi gromadzą się tutaj, aby wysłuchać przemówień i liturgii papieża. Utworzony w XVII wieku przez Berniniego plac ma kształt elipsy i jest otoczony z dwóch stron kolumnadami na których szczytach znajdują się posągi. W centrum elipsy stoi egipski obelisk, który za panowania cesarza Augusta został przetransportowany z Egiptu do Rzymu. To obowiązkowa atrakcja Rzymu! Wstęp do bazyliki jest bezpłatny.

Rzym atrakcje - Bazylika Św. Piotra w Watykanie

12. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska

W pobliżu Bazyliki św. Piotra znajdują się również słynne Muzea Watykańskie założone przez papieża Juliusza II w 1503 roku, w których znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł sztuki (70 000 sztuk w murach Watykanu). Niestety nie wszystkie z nich są wystawione – około 20 000 dzieł sztuki jest dostępnych dla turystów, podczas gdy pozostałe aż 50 000 pozostaje w bezpiecznym magazynie. Muzea składają się z 54 różnych galerii. Kaplica Sykstyńska w Muzeum Watykańskim ozdobiona przez Michała Anioła jest jedną z najbardziej znanych dzieł sztuki wszech czasów. Z całą pewnością można stwierdzić, że to jedne z najważniejszych atrakcji Rzymu i Watykanu.

Opłata za wstęp do Muzeów: 16 EUR dorośli, 8 EUR dzieci od 6 do 18 r. życia i dla studentów do 25 r. życia)

Opłata za wstęp do Muzeów, Kaplicy Sykstyńskiej i Ogrodów Watykańskich: 32 EUR bilet normalny, 24 EUR bilet ulgowy

atrakcje Rzymu

Muzea Watykańskie

13. Zamek Świętego Anioła (Rzym atrakcje)

Popularna atrakcja Rzymu Zamek Św. Anioła został zbudowany jako mauzoleum cesarza Hadriana i jego rodziny. Początkowo zaprojektowany przez architekta Demetriano około 123 roku, a ukończony rok po śmierci cesarza przez Antonina Piusa. Następnie został przekształcony przez Papieży w twierdzę i zamek. Niegdyś był to najwyższy budynek w Rzymie. Chowano tam prochy innych cesarzy, ale rozsypano je podczas najazdu Wizygotów w 410 roku. Służył również jako więzienie, ale od 1925 roku mieści się w nim Muzeum Narodowe Zamku Świętego Anioła oraz zbiory sztuki i historii, a także relikwie armii włoskiej. Wśród najbardziej znanych zabytków Rzymu miłośnicy kina rozpoznają go jako scenerię z „Aniołów i demonów”.

Zamek Św. Anioła

14. Piazza Navona

Jeden z najsłynniejszych placów w Rzymie, Piazza Navona, powstał pod koniec XV wieku i zachowuje kształt stojącego tu niegdyś Stadionu Domicjana. Zbudowany przez cesarza Domicjana w 86 r. stadion, który miał większą arenę niż Koloseum, był wykorzystywany głównie do organizacji festiwali i imprez sportowych. Budynki otaczające plac stoją tam, gdzie kiedyś siedzieli widzowie. Dziś na placu znajdują się wspaniałe fontanny, a sam plac jest niezwykle popularnym miejscem, w którym można jeść lody, pizzę i popijać cappuccino, robić zakupy i przyglądać się artystom ulicznym.

rzym atrakcje piazza navona

Piazza Navona (Rzym atrakcje)

15. Campo di Fiori (Rzym atrakcje)

Campo di Fiori to prostokątny plac położony na południe od Piazza Navona, który w ciągu dnia służy jako targowisko, a nocą jest miejscem imprez dla studentów i turystów. Nazwa oznacza „pole kwiatów” i została po raz pierwszy nadana w średniowieczu, kiedy obszar ten był w rzeczywistości łąką. Dziś targ jest tętniącym życiem miejscem, zwłaszcza gdy odbywa się tu codzienny targ warzywny (każdego ranka z wyjątkiem niedziel). Odwiedzający mogą kupić na targu świeże produkty spożywcze, a także ryby, mięso, kwiaty i przyprawy. Plac otoczony jest kawiarniami i restauracjami, dzięki czemu jest to dobre miejsce do jedzenia po zakupach lub po prostu spędzenia popołudnia.

Kwiaty na Campo di Fiori

16. Panteon (Rzym atrakcje)

Jeden z najlepiej zachowanych rzymskich budynków został zbudowany w 126 r. jako świątynia dla wszystkich rzymskich bogów. Chociaż Panteon ma prawie 2000 lat, jego słynna kopuła pozostaje największą na świecie kopułą z niezbrojonego betonu i jest arcydziełem inżynierii. W Panteonie znajdują się grobowce wielu członków rodziny królewskiej i artystów, w tym słynnego renesansowego malarza Rafaela. Jeśli możecie odwiedźcie Panteon w południe, kiedy promienie słońca wychodzące z oculusa stają się niezwykle intensywne i tworzą naprawdę wyjątkowy efekt! Natomiast podczas deszczu uważajcie – krople wpadają do środka, a posadzka jest śliska.
Wstęp do Panteonu jest darmowy.

rzym atrakcje panteon

Panteon – Atrakcje Rzymu

17. Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi to niezwykłe dzieło sztuki, znacznie więcej niż zwykła fontanna: to triumf barokowej estetyki ucieleśnionej w naturalnych formach. Ukończona w 1762 r. według projektu Nicola Salvi, ta znana na całym świecie fontanna zawiera mitologiczną kompozycję rzeźbiarską Neptuna, boga morza, otoczonego dwoma Trytonami. Lokalizacja fontanny di Trevi wyznacza koniec starożytnego akweduktu Aqua Virgo i jest tak nazwana ze względu na jej położenie na skrzyżowaniu trzech dróg (tre vie). Fontanna była miejscem kultowej sceny w filmie Dolce Vita z Anitą Ekberg i Marcello Mastroiannim w rolach głównych. Od tego czasu stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rzymu. Legenda głosi, że ten, kto wrzuci monetę do fontanny, pewnego dnia powróci do Rzymu.

rzym atrakcje fontanna di trevi

Fontanna di Trevi w Rzymie

18. Schody Hiszpańskie (Rzym atrakcje)

Schody Hiszpańskie zostały zbudowane za fundusze francuskie w latach 1721-1725, aby połączyć ambasadę hiszpańską Burbonów ze Stolicą Apostolską z francuskim kościołem Trinità dei Monti. Te 138 stopniowe schody są zwykle bardzo zatłoczone przyciągając turystów oraz mieszkańców Rzymu, którzy wykorzystują je jako miejsce spotkań. Każdego roku w maju schody zdobią różowe azalie. U podnóża Schodów Hiszpańskich znajduje się Piazza di Spagna (Plac Hiszpański) i Fontana della Barcaccia. Z całą pewnością można przyznać, że to jedna z najpopularniejszych atrakcji Rzymu.

rzym atrakcje schody hiszpanskie

19. Ogrody Borghese i Galeria Borghese

Położone na zachodnim brzegu Tybru Ogrody Borghese są trzecim co do wielkości parkiem w stolicy Włoch i jedną z najprzyjemniejszych atrakcji Rzymu. Park jest wypełniony fontannami i rzeźbami znanych artystów. W parku Borghese znajduje się także teatr Silvano Toti Globe i zoo Bioparco, w którym mieszka ponad 200 gatunków zwierząt. Wejście do parku Villa Borghese jest bezpłatne, ale może być tłoczno, jeśli w akurat odbywają się imprezy muzyczne lub przedstawienia. Galeria Borghese to galeria sztuki, która została zbudowana jako dom imprezowy przez kardynała Sciopione Borghese w XVII wieku. Siostrzeniec papieża Pawła V, kardynał był także mecenasem sztuki. W galerii znajduje się dziś wiele obrazów, rzeźb i innych antyków z jego kolekcji. Można tu zobaczyć obrazy Tycjana, rzeźby Berniniego oraz Narodowe Muzeum Instrumentów Muzycznych.
Opłata za wstęp do Galerii: 20 EUR

Ogrody Borghese

20. Piazza del Popolo (Rzym atrakcje)

Plac położony na szczycie trójkąta ulic zwanego Trident (via del Babuino – via del Corso – via di Ripetta) stanowi świetny dostęp do serca Rzymu. Piazza del Popolo jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych na świecie. Dwa bliźniacze kościoły Santa Maria di Montesanto i Santa Maria dei Miracoli, Obelisk Flaminio (najstarszy i drugi najwyższy w Rzymie) oraz dwie fontanny Valadiera tworzą świetną atmosferę tej przestrzeni – tej atrakcji nie sposób ominąć!

Kościoły na Piazza del Popolo

 

Rzym atrakcje – mapa miejsc noclegowych w Rzymie z podziałem na dzielnice – klik.

Sprawdź również: