Podobno zawsze jest dobry czas, aby jechać do Rzymu 🙂 Niemniej są sezony i miesiące lepsze i gorsze biorąc pod uwagę różne perspektywy. A więc kiedy jechać do Rzymu? Każda pora roku ma swoje wady i zalety, jeśli chodzi o to, kiedy należy odwiedzić Rzym. Jeśli zależy Wam na tym, aby miasto było puste pod względem turystów musicie liczyć się z mniej idealną pogodą. Jeśli macie nadzieję na słoneczne dni, możecie czekać do rzymskich atrakcji w długich kolejkach! Sprawdźcie poniżej jaki czas na wizytę w Rzymie będzie najlepszy – wybór należy do was!

kiedy jechać do rzymu

Kiedy najlepiej jechać do Rzymu?

Jeśli mielibyśmy subiektywnie wybierać – najlepszą porą na wyjazd do Rzymu jest październik. Będzie jeszcze ciepło za dnia i trochę chłodniej wieczorami. Mogą trafić się pojedyncze dni deszczowe – ale niewiele, a czasami pogoda może być iście plażowa! Liczba turystów względem wysokiego sezonu trochę spadnie – nie będziemy odczuwać aż takich tłumów.

Najlepszy czas na rezerwację hotelu w Rzymie

Najlepsze hotele w Rzymie i najlepsze hotele ze średniej półki cenowej zawsze są rezerwowane wcześniej. Jeśli macie możliwość zarezerwujcie pokoje z co najmniej 4 miesięcznym wyprzedzeniem. Możecie skorzystać z hoteli, które oferują bezpłatne odwołanie rezerwacji w razie zmiany planu podróży. Sprawdźcie wybrane przez nas noclegi w Rzymie.

WIOSNA W RZYMIE – kiedy jechać do Rzymu?

Wiosna w Rzymie może być przygodą 🙂 Rzym w marcu to jednego dnia błękitne niebo, a kolejnego ulewa… Marzec jest nadal raczej wolny od tłumów. Ilość turystów wzrasta jedynie w weekendy i podczas ferii wiosennych. Kiedy nadchodzi kwiecień, pogoda jest łagodniejsza, a dni są dłuższe. Za to Rzym w maju jest spektakularny! Ogrody botaniczne są w pełnym rozkwicie, a pogoda jest praktycznie idealna. Niestety gdy wiosna zbliża się ku końcowi, tłumy naprawdę zaczynają zjeżdżać się do miasta. PS Będąc w maju odwiedź Ogród różany!

Rzym w marcu

Temperatury wahają się od 17°C do 6°C. W marcu opady deszczu są niewielkie zaledwie 19 mm.

Rzym w kwietniu

W kwietniu w Rzymie średnie wysokie temperatury wzrastają dalej do 68 ° F (20 ° C). Cieplejszym dniom towarzyszą piękne słoneczne dni ze średnim nasłonecznieniem 10 godzin.

Rzym w maju

Pogoda w maju jest rewelacyjna –  średnia temperaturą 24°C. W Rzymie w maju praktycznie nie spotkamy się z opadami deszczu.

wiosna w rzymie

Wiosna w Rzymie

LATO W RZYMIE

Uff jak gorąco! Połowa czerwca, lipiec i sierpień to szczyt sezonu w Rzymie. Tłumy turystów odwiedzają wtedy Wieczne Miasto (serio, tłumy!). W kolejce stoi się, by zobaczyć wszystko, od Koloseum po Watykan. Dodajmy do tego niesamowity upał, człowiek blisko człowieka i zaczyna to wszystko brzmieć bardziej jak piekło niż wakacje. Przeżyliśmy to w lipcu i z ręką na sercu mówimy – nigdy więcej. A więc jeśli możecie – nie wybierajcie się w lato do Rzymu i zmieńcie termin wyjazdu na wiosnę lub jesień. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości pamiętajcie, aby zarezerwować bilety do atrakcji wcześniej i przygotować się na poranne zwiedzanie miasta. W ten sposób lepiej wykorzystacie czas spędzony w Rzymie 🙂

Rzym w czerwcu

Wraz z nadejściem lata do Rzymu, średnia temperatura w czerwcu wzrasta o 10 stopni do 29°C.

Rzym w lipcu

Lipiec to najgorętszy miesiąc w roku w Rzymie, gdzie średnie temperatury sięgają 32°C. Jeśli szukać plusów to szczytowi lata towarzyszą przepięknie długie dni z 14 godzinami przeciętnego nasłonecznienia w ciągu dnia.

Rzym w sierpniu

Pogoda w sierpniu w Rzymie nie zaskakuje – sierpień to najbardziej suchy miesiąc w roku, w którym nie przewiduje się żadnych opadów. Średnia temperatura to 30 °C.

lato w rzymie

Lato w Rzymie

JESIEŃ W RZYMIE – kiedy jechać do Rzymu?

Jesień w Rzymie to świetny czas na odwiedziny! Temperatury zaczynają spadać, ale we wrześniu i październiku dni nadal są dość ciepłe. Z końcem listopada można trafić na deszcze, natomiast ogrom lokalnych wydarzenia sprawiają, że jesienna wizyta w Rzymie jest warta tego małego ryzyka. Możesz mieć również szczęście – listopad w Rzymie czasami lubi wyglądać wiosennie 🙂 Wybierając się w październiku i listopadzie zabierz ze sobą parasol i lekką kurtkę. A największy plus jesieni – zdecydowanie mniej turystów i krótsze kolejki do atrakcji w Rzymie!

Rzym we wrześniu

Wrzesień oznacza początek rzymskiego sezonu jesiennego, co widać po średniej temperaturze 24°C. Dni stają się nieco krótsze, a średnie dzienne nasłonecznienie spada do 10 godzin dziennie.

Rzym w październiku

W październiku w Rzymie opady są umiarkowane lub niskie, a średnia opadów wynosi zaledwie 38 mm. Średnia temperatura to 22°C.

Rzym w listopadzie

Pogoda w Rzymie w listopadzie troszkę się pogarsza, średnie temperatury spadają do 18°C. Można również natrafić na kilka deszczowych dni.

rzym w listopadzie

Rzym jesienią

ZIMA W RZYMIE

Grudniowy Rzym nie jest zimową krainą czarów, typowego puchu śnieżnego tu raczej nie zaznamy 😉 Do grudnia letnie tłumy już dawno znikają, a z wyjątkiem Bożego Narodzenia ceny pokoi są znacznie niższe. W miesiącach zimowych temperatury spadają (średnie temperatury oscylują wokół 8 °C), a kolejki do atrakcji turystycznych i zabytków znikają. Rzym w styczniu i lutym jest praktycznie pozbawiony turystów. Niestety w Rzymie w lutym możemy spotkać się z ulewnymi deszczami. Ogólnie zimą może być zimno,  deszczowo i ponuro. Chociaż nie jest to częste zjawisko, może nawet padać śnieg i dojść do minusowych temperatur.

Rzym w grudniu

Grudzień w Rzymie ma największą średnią opadów w roku (96 mm na dobę). Średnia temp. spada do 8 stopni i oznacza nadejście zimy w tym historycznym włoskim mieście.

Rzym w styczniu

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku w Rzymie z temperaturą średnią 7-8 stopni.. Zimnemu klimatowi odpowiada 6 godzin nasłonecznienia w ciągu dnia – najniższy poziom nasłonecznienia w roku.

Rzym w lutym

W lutym średnie temperatury wzrastają do 10° C. Niestety nadal może popadać…

Zima w Rzymie

Zima w Rzymie

 

Lista wybranych noclegów w Rzymie (warto zarejestrować się na program lojalnościowy – zwrot za rezerwację hotelu!).

Sprawdź również: