Szukacie informacji jak poruszać się metrem po stolicy Włoch? Świetnie – w naszym artykule opisujemy metro w Rzymie – bilety, ceny i mapa. Rzymskie metro (La Metropolitana) jest bardzo wygodnym środkiem komunikacji miejskiej, gdyż zatrzymuje się w wielu interesujących turystów miejscach – np. na Piazza di Spagna (Schody Hiszpańskie), przy Koloseum czy przy Watykanie. Z całą pewnością podczas pobytu skorzystacie z rzymskiego metra, szczególnie że to prawdopodobnie najtańszy i najszybszy sposób poruszania się po mieście podczas weekendu w Rzymie. Przeczytajcie więc poniżej wszystko na temat cen metra w Rzymie, biletów na rzymskie metro oraz znajdziecie mapę „Metro w Rzymie” i informacje na temat każdej z linii. Jeśli szukacie również informacji jak dotrzeć do centrum Rzymu polecamy nasz wpis „Jak dojechać z lotniska do Rzymu? 2024 Ciampino & Fumicino”.

metro w rzymie

Metro w Rzymie bilety & ceny

Korzystanie z komunikacji miejskiej w Rzymie jest dość proste 🙂 Bilety na rzymskie metro są wymienne, a cały transport publiczny jest ze sobą zintegrowany – oznacza to,  że jeśli kupisz bilet na metro, możesz z niego skorzystać również w autobusie (nie dotyczy biletów standardowych).

Bilety można kupić w wielu miejscach w mieście, w tym oczywiście na wszystkich stacjach metra. Można tam skorzystać z automatów samoobsługowych, aby kupić bilet pojedynczy lub bilety wielogodzinne, które są świetną opcją jeśli w Rzymie będziecie przebywać kilka dni. Oprócz automatów bilety na metro w Rzymie można zakupić również w kioskach z gazetami i sklepach tytoniowych (tabaccherie). Możesz również użyć karty zbliżeniowej, aby wejść i wyjść z metra. Bilety są również sprzedawane w aplikacjach np. MyCicero.

Zwykłe bilety komunikacji miejskiej są ważne do 100 minut, w których możesz przesiadać się i wysiadać tyle razy, ile potrzebujesz, ale na dwa sposoby. Pierwszy z nich to możliwość przesiadki pomiędzy tramwajem, koleją oraz autobusami (w tych trzech środkach transportu jest możliwość wymiany). Innymi słowy wsiadając w autobus w ciągu stu minut można przesiąść się do tramwaju albo na kolej, ale nie można na metro. Drugi z nich to 100 minut podróży w metrze – stacje można zmieniać tyle razy, ile się chce, natomiast musi to być tylko w systemie metra. Jeśli opuści się stację, należy zakupić kolejny bilet na rzymskie metro.

Aby zaoszczędzić na przejazdach metrem lub innymi środkami komunikacji miejskiej w Rzymie warto rozważyć noclegi przy stacjach metra linii A:

Przy stacji linii metra B na uwagę zasługuje:

ELICAL Exclusive Private Suites, Fauno Urban Resort & Propaganda Suites

RODZAJE I CENY BILETÓW NA RZYMSKIE METRO:

Bilet standardowy (zwykły) : 1,50 EUR (100 minut podróży)

Bilet 24-godzinny: 7,00 EUR (nielimitowane przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Rzymie – metro, autobus i pociąg – 24 godziny od skasowania biletu)

Bilet 48-godzinny: 12,50 EUR (nielimitowane przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Rzymie – metro, autobus i pociąg – 48 godzin od skasowania biletu)

Bilet 72-godzinny: 18,00 EUR (nielimitowane przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Rzymie – metro, autobus i pociąg – 72 godziny od skasowania biletu)

Bilet CIS: 24,00 EUR (ważny przez 7 dni)

W metrze dzieci poniżej 10 roku życia podróżują bezpłatnie, jeśli towarzyszy im osoba dorosła.

metro rzym

Ciekawostka – Roma Pass:

Roma Pass to karta, która zapewnia podróżowanie po Rzymie wszystkimi środkami transportu (w tym metrem) przez 48 lub 72 godziny. Oprócz tego dzięki karcie otrzymujesz bezpłatny wstęp do jednego muzeum lub stanowiska archeologicznego w Rzymie, a także obniżone ceny biletów do wszystkich innych muzeów lub stanowisk archeologicznych w danym okresie. Karnet można kupić online, w muzeach i punktach informacji turystycznej oraz w kasach metra. Na pewno jest to całkiem niezła opcja dla dorosłych, ale już mniej warta uwagi dla dzieci, młodzieży i studentów, którzy wstępy do muzeów i galerii w mieście mają bezpłatne lub ze zniżką.

Roma Pass 48 godzin: 32 EUR
Roma Pass 72 godziny: 54 EUR

Jak skasować bilet w metrze w Rzymie?

Bardzo ważne jest, aby skasować bilet podczas korzystania z metra w Rzymie. Na stacjach metra znajdują się barierki biletowe, do których należy włożyć bilet, aby wejść i wyjść ze stacji. W przypadku pojedynczego przejazdu metrem włóż bilet po wyjściu ze stacji, a bilet zostanie zabrany przez szlaban.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na zakup biletu 24-godzinnego (lub dłuższego), przy pierwszym włożeniu biletu do automatu skasujesz go, ostemplując go godziną i datą, od której bilet został aktywowany.

Korzystanie z płatności zbliżeniowych w metrze w Rzymie

Jeśli korzystasz zazwyczaj z płatności za komunikację miejską przy pomocy karty zbliżeniowej lub smartfona, z przyjemnością informujemy, że możesz również korzystać z tych metod również w metrze w Rzymie. Możesz korzystać między innymi z MasterCard, Visa, American Express i Maestro lub smartfona (na przykład Google Pay). Nie jest wymagana rejestracja, wystarczy dotknąć i przejść. W rzeczywistości tak nazywa się ten system w metrze w Rzymie – dotknij i idź.

Mapa metra w Rzymie

Poniżej znajdziecie mapę metra w Rzymie – klikając prawym klawiszem i zapisując na komputerze powiększycie ją. Mapę rzymskiego metra można wydrukować przed wyjazdem, natomiast na każdej stacji metra na pewno ją znajdziecie. Na oficjalnej stronie ATAC (agencji transportu w Rzymie) można podejrzeć mapkę nie tylko z liniami metra, ale również z siecią kolei i tramwajów. Mapa metra w Rzymie z pewnością przyda się podczas zwiedzania stolicy Włoch.

metro rzym mapa

Mapa metra w Rzymie

Metro w Rzymie – linie

Metro w Rzymie w porównaniu do wielu innych na całym świecie jest dość… małe. W rzeczywistości jest to jedna z najmniejszych sieci metra stolic w Europie (za rzymskim metrem jest jeszcze tylko Budapeszt, Sofia, Mińsk i… Warszawa). Ciekawe, prawda? Metro w Rzymie ma trzy linie i cala sieć obejmuje ok. 60 km trasy. Pierwsza linia metra w Rzymie została otwarta 1955 roku. Aktualnie trwają prace nad czwartą linią – niestety nie jest to łatwe zadanie ze względu na pozostałości archeologiczne w Wiecznym Mieście.

Linia A – pomarańczowa

Linia A to pomarańczowa linia, która przecina miasto, biegnąc z północnego zachodu na południowy zachód od Battistini do Anagniny. To linia, która jest wybierana przez turystów najczęściej – zwłaszcza jeśli przyjeżdżają oni na dworzec Termini. Inne główne przystanki to Ottaviano, dzięki któremu łatwo i szybko można się dostać na Plac Świętego Piotra, by zobaczyć Bazylikę Świętego Piotra. Stacja Spagna jest idealna do zwiedzania Piazza di Spagna i Villa Borghese. Do Fontanny di Trevi i Panteonu (a więc także Piazza Navona ) można wysiąść na stacji Barberini. Jak widać linia A przebiega przez kilka z najciekawszych atrakcji Rzymu.

Proponowane noclegi w najważniejszych stacjach Linii A:

Linia B – niebieska

Skrzyżowanie z linią A w Termini to linia B – niebieska linia. Biegnie z grubsza z północnego wschodu na południe, od stacji Rebibbia do stacji Laurentina na południu. Linia B może nie mieć na swoich przystankach wszystkich najbardziej popularnych atrakcji turystycznych, ale zatrzymuje się w Colosseo (dla Koloseum i Forum Romanum) – tam też przecina się z linią C. Zatrzymuje się również na popularnej atrakcji Circo Massimo i kontynuuje w kierunku EUR, ciekawego miejsca dla miłośników architektury (znajdują się tam jedne z najciekawszych budynków w Rzymie ). Linia B dzieli się na stacji Bolonia, a jej odgałęzienie biegnie na północ do stacji Jonio zamiast do stacji Rebibbia.

Linia C – zielona

Ta najnowsza linia właściwie wciąż jest w trakcie rozbudowy. Linia C zaczyna się w Pantano na wschodzie i jedzie do stacji Clodio na północnym zachodzie, przecinając się z linią A na stacji Ottaviano i San Giovanni oraz z linią B na stacji Colosseo. Linia ta prowadzi do rzymskich przedmieść, ale nie wszystkie stacje są jeszcze gotowe. Ciekawą rzeczą w tej linii jest to, że jest w pełni zautomatyzowana, co naprawdę dodaje futurystyczny element metrze w Rzymie.

Niezależnie od tego, czy jest to linia A, B czy C, metro w Rzymie niestety nie obsługuje sporej części antycznego centrum miasta. 

Kiedy kursuje metro w Rzymie?

Metro Rzym kursuje codziennie od 5:30 do 23:30 w dni powszednie, natomiast w piątki i soboty kursuje aż do 1:30. Czas oczekiwania na metro w ciągu tygodnia wynosi ok. 5 minut. Wieczorem i weekendami rzymskie metro nie jeździ aż tak często – zdarza się, że na pociąg trzeba poczekać ok. 10 minut. Co jeśli nie zdążysz na ostatni kurs? Można wtedy skorzystać z sieci autobusów nocnych (kursują zamiast metra, wiele z nich jeździ tymi samymi trasami co podziemne pociągi). Linia nazywa się Linee Notturne i jeździ między północą a świtem.

Lista proponowanych noclegów w Rzymie – klik

 

Sprawdź również: