Metro w Londynie spędza wam sen z powiek przed wyjazdem? Niepotrzebnie! Mimo że na pierwszy rzut oka wygląda jakby komunikacja londyńskim metrem była bardzo skomplikowana to zaręczamy, że po chwili wdrożenia się w cały system już tak nie będzie 🙂 Ten post to szybki i łatwy samouczek dotyczący poruszania się po londyńskim metrze (The Tube/Underground). Artykuł zawiera informacje o cenach biletów, strefach, godzinach pracy, a także mapę metra w Londynie. Opisaliśmy również kilka ciekawostek na temat tego środka transportu i zawarliśmy inne przydatne wskazówki. Metro Londyn czeka!

metro w londynie

Metro Londyn ceny & bilety 2024

Przejdźmy na początek do podstawowej rzeczy, jaką są bilety na metro w Londynie i ich ceny. Za przejazdy londyńskim możemy zapłacić na cztery sposoby z użyciem:

  • Jednorazowego papierowego biletu
  • Karty Oyster
  • Travelcard
  • Karty kredytowej/debetowej „contactless” – zbliżeniowej (tak, takimi którymi każdy z nas nosi w portfelu lub w telefonie)

Nie zalecamy używania biletów jednorazowych, gdyż wiąże się to z bardzo wysokimi opłatami. Turyści wybierają zazwyczaj płatności kartą Oyster oraz płatności zbliżeniowe swoimi kartami kredytowymi/debetowymi. My korzystaliśmy z obu rozwiązań przy czym każda ma swoje plusy i minusy, ale o tym za chwilkę.

Metro Londyn ceny biletów jednorazowych przedstawiają się następująco:

Bilet jednorazowy (cash single) za każdym razem kosztuje tyle samo i jego cena wynosi aż £6,7. Zróbmy krótką wizualizację – jesteśmy na weekend w Londynie i chcemy przejechać np. ze stacji South Kensington, gdzie śpimy do stacji Monument, aby zobaczyć Sky Garden. Według taryfikatora ze strony TfL za bilet jednorazowy zapłacimy wspomnianą kwotę, natomiast jeśli płacilibyśmy kartą Oyster lub płatnością zbliżeniową wtedy płacimy tylko £2,8 lub £2,7 w zależności czy będziemy podróżować w godzinach szczytu czy też nie! Opłaca się, prawda?

metro w londynie ceny

A dla porównania maksymalne ceny za przejazdy londyńskim metrem (limity) od marca 2023 z podziałem na strefy w przypadku płatności Oyster Card i kartami „contactless”:

metro londyn ceny

O co w tym chodzi? O to, że bez względu na ilość przejazdów nie zapłacicie więcej w ciągu dnia lub tygodnia niż wskazane w tabeli limity stawek na przejazdy w ramach konkretnych stref metra w Londynie (jest to tzw. capping).

Karta Oyster vs. karty „contactless”

Jeśli już wiemy, że te dwie opcje w przypadku cen niczym się nie różnią, którą z nich wybrać?

Minusy Oyster Card:

  • tą kartę typu pre-paid najpierw należy zakupić w kioskach/automatach w metrze/sklepach/lotniskach i załadować jakąś kwotą
  • depozyt za wydanie karty to aż £7 (co prawda jest to kwota zwrotna, ale dopiero po roku!)
  • nigdy nie wykorzysta się do końca załadowanej kwoty, a szanse na oddanie karty po roku są znikome

Minusy kart zbliżeniowych:

  • narażamy się na przewalutowania w trakcie płatności, jeśli nie używamy karty walutowej
  • nie każda karta z polskiego banku działa
  • bardziej jesteśmy narażeni na zgubienie/kradzież
  • jedna osoba dorosła = jedna karta  (nie można używać jednej karty na dwie/trzy osoby)

Którą z opcji wy wybieracie lub wybraliście? 🙂

PS Dzieci poniżej 11 roku życia nie płacą za przejazdy, ale muszą podróżować z osobą dorosłą!

Metro w Londynie – strefy

Londyn jest podzielony na aż 9 stref transportu komunikacji miejskiej*, ale metro w Londynie mieści się w strefach 1 do 6. Wszystkie strefy metra w Londynie są dokładnie wyszczególnione na poniższej mapie. Centrum Londynu to strefa 1, strefa 2 to okrąg wokół strefy 1, strefa 3 to biały okrąg wokół 2 i tak dalej. Większość odwiedzających Londyn na weekend spędza praktycznie cały swój czas w strefach 1-3. Warto rozważyć noclegi właśnie na tym obszarze, aby nie dopłacać za przejazdy poza  strefami w których znajdują się atrakcje turystyczne Londynu. Kilka naszych propozycji:

Tańsze:

Droższe:

*strefy 7,8 i 9 obejmują niewielki obszar na obrzeżach północno-zachodniego Londynu, w tym Watford, Croxley Green, Rickmansworth, Amersham lub Chalfont & Latimer.

Zachęcamy również do sprawdzenia: „Najlepsze noclegi w Londynie”.

Chamberlain hotel & Hotel Indigo London – Kensington

Metro Londyn mapa PDF

Poniżej prezentujemy oficjalną mapę metra w Londynie przygotowaną przez Transport for London (TfL), czyli operatora systemu transportu zbiorowego w stolicy Wielkiej Brytanii. Wersję powiększoną mapy londyńskiego metra w PDF otrzymacie po kliknięciu w grafikę lub w link dostępny pod mapą. Mapa „Metro Londyn” zawiera wszystkie linie oznaczone kolorami oraz strefy metra w Londynie, które opisaliśmy w poprzednim akapicie. Mapy metra w Londynie są dostępne dla turystów również w wersji papierowej na stacjach metra oraz w punktach informacji turystycznej.

metro londyn mapa

(Metro Londyn mapa – kliknij aby powięszyc na oficjalnej stronie TfL)

Metro w Londynie – godziny otwarcia, godziny szczytu i kursy nocne

Chociaż każda stacja ma inny rozkład jazdy to generalnie pierwsze pociągi metra od poniedziałku do piątku zaczynają kursować około 5:00 – 5:15 i kończą około północny. W niedzielę metro zaczyna kursować nieco później, około 6:00 – 6:15, a ostatnie pociągi odjeżdżają około 23:30 – 00:30. Warto mieć na uwadze fakt, że w niedzielę kursuje zdecydowanie mniej pociągów londyńskiego metra. Uznaje się natomiast, że godziny szczytu w dni powszednie zawierają się pomiędzy 7:00 – 9:30 i 16:00 – 19:00. Od 2019 roku metro w Londynie wprowadziło zmianę i niektóre linie działają jako The Night Tube – całodobowe połączenie metra – które kursują w piątki i soboty.

Linie nocne i ich przybliżone czasy:

  • Victoria Line – metro co 10 min.
  • Jubilee Line – metro co 10 min.
  • Piccadilly Line (Cockfosters to Heathrow Terminal 5 ONLY) – metro co 10 min.
  • Northern Line (Camden Town to Morden) – co 8 min.
  • Northern Line (Camden Town to High Barnet) – co 15 min.
  • Central Line (White City to Leytonstone) – metro co 10 min.
  • Central Line (Leytonstone to Loughton/Hainault) – metro co 20 min.
  • Central Line (Ealing Broadway to White City) – co 20 min.

Metro w Londynie – najważniejsze wskazówki

Poniżej lista „Metro Londyn – cenne wskazówki”, które na pewno przydadzą się podczas wizyty w Londynie 🙂

1. Trzymaj się prawej strony schodów ruchomych – lewą zostawiamy wolną, aby inni mogli swobodnie wejść/zejść!
2. Pamiętaj o „godzinach szczytu” – jeśli możesz unikaj wtedy przejazdu (7:30 i 9:00 oraz 16:00 i 19:00), w londyńskim metrze robi się dosyć niekomfortowo – metro jest przepełnione, a ceny wyższe.
3. Przygotuj bilet przy bramce – usprawni to wejście do londyńskiego metra zwłaszcza w godzinach szczytu
4. Spóźniłeś się na metro lub pomyliłeś stacje? Nie panikuj! – metro w Londynie kursuje co 2-7 minut, możesz wrócić
Jeśli złapałeś niewłaściwy autobus lub spóźniłeś się na przystanek – nie panikuj! Pociągi londyńskiego metra kursują co 2-7 minut, w zależności od linii, więc po prostu wysiądź na następnym przystanku i znajdź wydrukowaną mapę metra na peronie, aby opracować kolejne kroki.
5. Mądrze wybierz swój bilet – jak wyżej – nie kupuj biletów jednorazowych, skup się raczej na Oyster Card lub płatnościach „contactless” kartą kredytową/debetową w metrze w Londynie.
6. Wypuść najpierw ludzi z pociągu – chyba nie trzeba tłumaczyć 😉 Najpierw pasażerowie wychodzą z wagonów, później my wchodzimy do metra w Londynie.
7. Sprawdź wyłączenia linii przed podróżą – niektóre linie mogą być modernizowane, zamknięte lub po prostu mieć opóźnienia. Przed weekendem w Londynie sprawdź aktualny stan na stronie TfL.
8. Noś butelkę wody w ciepłych miesiącach – londyńskie metro ma ponad 150 lat i chociaż pociągi zostały zmodernizowane, w wielu wciąż brakuje klimatyzacji. Latem podczas długich podróży metrem w godzinach szczytu może być bardzo gorąco.
9. Chroń swoje rzeczy osobiste – uważaj na kieszonkowców i trzymaj blisko siebie swoje rzeczy osobiste i cenne przedmioty. Metro w Londynie niestety nie jest ewenementem – kradzieże zdarzają się tutaj tak samo jak w innych ruchliwych miejscach na świecie.
10. Nie bój się prosić o pomoc – na stacjach londyńskiego metra znajdują się kasy biletowe, gdzie pracownicy chętnie pomogą w każdej sprawie.

Metro Londyn – ciekawostki

Popularnie nazywane Underground lub The Tube londyńskie metro jest najstarszym metrem na świecie (działa już od 1863 roku!). Aktualnie cały system kolei liczy sobie ponad 400 km tras, posiada 11 linii na których jest położonych aż 270 stacji. Codziennie z metra korzysta ponad 3,6 mln podróżujących mieszkańców i turystów. Co ciekawe – mimo iż nazwa wskazuje na położenie metra głównie pod ziemią to aż 55% tras znajduje się ponad powierzchnią ziemi! Z metrem w Londynie kojarzy nam się oczywiście „Mind the Gap”. Komunikat został wprowadzony około 1968 roku, by ostrzegać pasażerów przed odstępami pomiędzy peronem a pociągiem. Dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych komunikatów na świecie.

Sprawdź również: