Wybieracie się do Prowansji na własną rękę? Świetnie! Mamy nadzieję, że nasz wpis „Prowansja atrakcje – co zobaczyć i zwiedzić?” faktycznie odpowie wyczerpująco na zadane w nim pytanie 🙂 Prowansja to region w południowo-wschodniej Francji między Włochami a Morzem Śródziemnym. Jest pełen wspaniałych atrakcji – malowniczych krajobrazów, od Alp Południowych i lasów sosnowych po równiny Camargue, bogate winnice, starożytne gaje oliwne i przede wszystkim pachnące pola lawendy. Lazurowe Wybrzeże jest znane z eleganckich i czarujących miast, takich jak Nicea i modnych kurortów np. Saint-Tropez czy Cannes. Wzgórza nad wybrzeżem są usiane małymi, uroczymi wioskami ze spektakularnymi widokami. Prowansja jest prawdopodobnie jedną z najbardziej romantycznych części świata. A więc przed Wami Prowansja atrakcje – sprawdźcie poniżej opisy tych najciekawszych!

prowansja atrakcje

Pola lawendy – największa atrakcja Prowansji

Pola i wzgórza pokryte pachnącą fioletową lawendą to kultowy obraz Prowansji. Najlepszy czas na poznanie magii lawendowych pól przypada na okres od połowy czerwca do połowy sierpnia, kiedy są one w pełnym rozkwicie. Chociaż można zobaczyć pola lawendy w całej Prowansji, są obszary, w których dają one szczególnie wspaniałe widoki. Płaskowyż Valensole między doliną Durane a kanionem Verdon to jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić. Spektakularnie piękne są również okolice Luberon, Mont Bentoux i opactwa Senanque w pobliżu Gordes. Zapraszamy również do naszego artykułu Prowansja: Gdzie i kiedy kwitnie lawenda? Mapa gdzie bardziej szczegółowo piszemy na temat tej prowansalskiej atrakcji.

pola lawendy prowansja

Ochrowe Kolorado w Prowansji

Aby zobaczyć Kolorado wcale nie musicie lecieć do USA 😉 Kilka kilometrów od lawendowych pól można znaleźć naprawdę zaskakujący krajobraz! To prowansalskie Kolorado, położone w pobliżu wioski Rustrel niedaleko Roussillon. Prowansalskie Kolorado powstało w wyniku wydobycia ochry na tym obszarze wraz z erozją krajobrazu na przestrzeni kilku stuleci (są to stare kamieniołomy). Jest to jeden z najbardziej imponujących zabytków przyrody we Francji i must see Prowansji. Istnieją dwie trasy spacerowe o długości 2 km każda, które prowadzą pośród różnych formacji skalnych, gdzie można zobaczyć ponad 20 kolorów kamieni ochry. Czas przejścia obu zajmuje ok. 2 godzin. Ciekawostką jest fakt, że ochra to naturalny barwnik do produkcji farb czy lakierów (wiele domów w Roussilion jest pomalowanych właśnie przy pomocy oleju i ochry). Zwiedzanie The Provencal Colorado jest darmowe, natomiast płaci się za parking (samochód – 5 EUR). W ciągu wakacji ta atrakcja Prowansji jest czynna między 8 i 20:00.

Ochrowe Kolorado w Prowansji

Ochrowe Kolorado w Prowansji

Kanion Verdon i jezioro St. Croix (Prowansja atrakcje)

Jezioro St. Croix powstało w wyniku budowy tamy hydroelektrycznej Sainte Croix. Jezioro zasila rzeka Verdon, która przepływa przez spektakularne wąwozy – całość ma ponad 25 km długości i miejscami przekracza 700 m głębokości. Głęboko niebieskie, krystalicznie czyste jezioro otoczone jest wzgórzami Haut Var i Valensole. Jezioro Sainte Croix jest idealne na relaks podczas letniego upału – doskonale nadaje się do pływania, żeglowania, wiosłowania i pływania łodzią elektryczną. Z jeziora zwiedzający mogą wejść do wąwozu Verdon, otoczonego prawie pionowymi klifami. Wokół kanionu znajdują się wymagające szlaki turystyczne. Szlak Blanc-Martel prowadzi do punktu widokowego Point Sublime. Zarówno jezioro St. Croix, jak i wąwóz Verdon są częścią Parku Regionalnego Verdon. Na terenie parku można odwiedzić wioskę Moustiers-Sainte-Marie z XII-wieczną kaplicą Notre Dame de Beauvoir.

Opactwo Senaque 

Położone w pobliżu wsi Gordes w regionie Vaucluse opactwo Sénanque zostało założone w 1148 roku przez mnichów cysterskich z regionu Ardèche we Francji. Kościół opactwa, dormitorium, krużganek, i kapitularz to wspaniałe przykłady architektury romańskiej. W XVII wieku dobudowano refektarz, a całe opactwo jest w zaskakująco dobrym stanie aż do dzisiaj. Mnisi nadal tu mieszkają i oddają cześć Bogu, sadzą i pielęgnują lawendę. W opactwie znajduje się mały sklep z pamiątkami, a cały budynek można zwiedzać wraz z przewodnikiem. To miejsce jest jedną z wizytówek Prowansji i sporą atrakcją regionu – kto nie zna zdjęcia z opactem skąpanym w polu lawendy? 🙂 Swoją drogą to pole jest odgrodzone płotem, aby nie uległo zniszczeniu przez turystów.

Opactwo Senaque

Masyw Calanques (Prowansja atrakcje)

Mniej więcej w połowie drogi między Marsylią a Cassis znajduje się Calanques, jedno z najpiękniejszych miejsc na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Wysoko nad morzem znajduje się szereg kolorowych wapiennych klifów, które górują nad niesamowicie urokliwymi małymi zatoczkami i kryją małe białe plaże. Skały tworzą unikalny ekosystem z roślinami wyrastającymi pomiędzy skałami. Kolor przepływającej wody jest przepiękny – wachlarz turkusów i błękitów cieszy oczy i wspaniale komponuje się z bielą klifów. Cały ten niesamowicie piękny obszar chroni Park Narodowy des Calanques. Park jest popularnym celem wycieczek pieszych i wspinaczki, a małe plaże są idealne do pływania i pływania kajakiem. Widok na jaskrawo kolorowe skały z morza jest spektakularny!

Malownicze miasteczka i miasta Prowansji

Już na samym początku warto zaznaczyć, że jest ich tak wiele, że przygotowaliśmy o nich osobny wpis – Najpiękniejsze miasteczka Prowansji 🙂 W prowansalskich miasteczkach z przyjemnością zgubicie się spacerując po starych, wybrukowanych uliczkach z lawendowymi lodami w ręku podziwiając stare kamieniczki i wyjatkowe pejzaże otaczających je wzgórz i pól. Na uwagę zasługują szczególnie Gordes, Rousillion, Bonnieux, Sault, Moustiers-Sainte-Marie czy Saint-Rémy-de-Provence. Popularnych miast, które oferują mnogość zabytków i atrakcji chyba nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać… Awinion, Arles, Marsylia, St. Tropez czy Aix-en-Provence – jest w czym wybierać! Z pewnością warto odwiedzić również stary port rybacki w Cassis i cudowne plaże tego miasteczka. W ostatnim akapicie znajdziecie konkretne przyklady naszych propozycji noclegowych w Prowansji.

prowansja atrakcje Rousillion

Miasteczko Rousillion

Camargue (Prowansja atrakcje)

Camargue (niedaleko Arles) to największa delta rzeki w Europie Zachodniej z około 930 km2 bagien i terenów podmokłych (rozlewisko Rodanu). Nic dziwnego, że ta żyzna kraina przyciąga szeroką gamę dzikich zwierząt – tutaj zaobserwujecie ponad 400 rzadkich gatunków ptaków (w tym imponujące różowe flamingi) a także innych zwierząt (szczególnie dzikie białe „konie z Camargue” czy byki). Roślinność to głównie słonorośla i tamaryszek. Plagą regionu niestety są komary. Aby zwiększyć szansę zobaczenia zwierząt i ptaków polecamy piesze wędrówki, a nie objazdówkę samochodem. Jest to szczególnie fajna prowansalska atrakcja dla dorosłych i dla dzieci.

konie z camargue

Białe konie z Camargue

Gdzie nocować w Prowansji? 

Niezależnie od tego czy planujecie jedną bazę wypadową na całą podróż po atrakcjach Prowansji czy kilka miejsc noclegowych po drodze w Prowansji mamy nadzieję, że poniższa lista sprawdzi się w planowaniu przez Was noclegów. Podczas naszej podróży korzystaliśmy z dwóch, które zaznaczyliśmy ptaszkiem ✔️ (klikając w link sprawdzicie dostępność oraz ceny danej kwatery). Prowansja w wysokim sezonie do tanich nie należy, za to oferuje naprawdę klimatyczne kwatery! Niestety miejsca noclegowe na popularne terminy szybko się wyprzedają. Baza noclegowa nie jest duża, gdyż pola lawendy są położone obok wiosek i małych miasteczek. Podsumowując – kto pierwszy, ten lepszy!

Okolice Valensole:
Le Jardin de Celina
les costebelles ✔️
L’auguste maison d’hôtes 
Bastide De Mazan
Hôtel Les Deux Lions

Okolice Gordes i Roussillon:
Les Rapieres Mireio
Le Verger
Le Chant du Coeur
Coquillade Provence Resort & Spa (dla bardzo wymagających :))

Okolice Sault:
La Bastide des Bourguets – Adults Only
Hostellerie du Val de Sault
Le Jas de Joucas Hôtel-Restaurant ✔️
Mas des Herbes Blanches Hôtel & Spa (dla bardzo wymagających :))

Możecie również sprawdzić wybrane przez nas noclegi w większych miastach takich jak:
Marsylia
Aix-En-Provence
Awinion
Od strony Lazurowego Wybrzeża można wybrać np.
Tulon
Saint-Tropez
Cannes
Niceę

(klikając w linki sprawdzisz dostępności i ceny w wybranych miejscach).

noclegi prowansjaBooking.com

Artykuły o Prowansji: