Prowansja + lawenda – w końcu chyba nikt nie ma wątpliwości z czym głównie kojarzy się ten francuski region! Pola lawendy w Prowansji podczas ich kwitnienia to spektakularna przyrodnicza atrakcja dla której zjeżdżają się ludzie z całego świata. Mimo iż Prowansja ma naprawdę wiele do zaoferowania to chyba nie ma nic piękniejszego niż fioletowe pola na tle Alp skąpane w letnim słońcu. I ten piękny zapach lawendy… A zaraz obok słodkie brzęczenie pszczół 🙂 Przygotowaliśmy krótki, ale konkretny przewodnik dla wszystkich, którzy planują wycieczkę po polach lawendowych w Prowansji na własną rękę. Poniżej znajdziecie wskazówki kiedy jechać aby zobaczyć jak kwitnie lawenda w sezonie oraz gdzie znajdują się najpiękniejsze pola lawendy w Prowansji wraz z mapą regionu.

prowansja pola lawendy

Kiedy kwitnie lawenda w Prowansji? Kiedy jechać?

Każdy staje przed dylematem – kiedy jechać do Prowansji, aby zobaczyć lawendę? Kwitnienie lawendy zależy od klimatu – im cieplej, tym wcześniej zacznie się sezon. Generalnie przyjmuje się, że kwitnienie rozpoczyna się na początku czerwca i kończy w połowie sierpnia – w zależności od obszaru. My zalecamy skupić się na terminie od połowy czerwca do połowy lipca. Zbiory lawendy rozpoczynają się w połowie lipca, dlatego w sierpniu wiele pól jest już skoszonych.  Poniżej przygotowaliśmy mapę Prowansji z narzuconymi obszarami pól lawendy oraz z informacją, kiedy możecie spodziewać się kwitnienia danego obszaru. Podsumowując na podstawie naszych doświadczeń najlepsza pora na odwiedziny to Prowansja w czerwcu i Prowansja w lipcu. Troszkę gorszym pomysłem jest Prowansja w sierpniu, ale jeszcze gdzieniegdzie uda się zobaczyć lawendowe pola. Nie jest to niemożliwe, ale bardzo trudne.

Gdzie zobaczyć lawendę we Francji? Mapa „Pola lawendy Prowansja”

Kiedy jest sezon na lawendę we Francji? Na poniższej mapie przedstawiamy rozmieszczenie pól lawendy w regionie Prowansji. Sprawdzając legendę dokładnie dowiecie się kiedy kwitnie lawenda na danych obszarach i gdzie zobaczyć lawendę we Francji. Dzięki naszej mapie z łatwością zorganizujecie swoją podróż w dogodnym dla Was terminie. Po zapoznaniu się z mapą pól lawendowych zapraszamy do listy najpiękniejszych pól lawendowych w Prowansji.

prowansja lawenda mapa

Mapa pola lawendy Prowansja – gdzie i kiedy kwitnie?

Lista najpiękniejszych pól lawendowych w Prowansji

Istnieje wiele pól rozsianych po czterech francuskich departamentach zwanych les Alpes de Haute-Provence, les Hautes-Alpes, le Vaucluse i la Drôme. Główne i największe pola lawendy znajdują się na płaskowyżach Luberon i Verdon. Niektóre pola znajdują się w pobliżu farm i można się tam udać i kupić lawendę bezpośrednio od producentów. Gdzie więc znajdują się najpiękniejsze pola lawendy w Prowansji? Jak widać na powyższej mapie lawenda kwitnie w wielu miejscach, natomiast poniżej chcielibyśmy opisać te subiektywnie najpiękniejsze 🙂

  1. Valensole i okolice – największe i najsłynniejsze na świecie pola lawendowe w Prowansji 🙂 Fiolet ciągnie się aż po horyzont! To marzenie każdego fotografa… i dzięki temu również najbardziej turystyczne miejsce w Prowansji w trakcie szczytu rozkwitu. Bez znaczenia czy to dni powszednie, wschód czy zachód – ciężko zrobić zdjęcie bez żadnego człowieka. Trasa Manosque D6 (przebiegająca przez wioskę Valensole) jest najbardziej znana z pól lawendy, natomiast nie warto się ograniczać i warto zjechać na mniejsze drogi. Polecamy kierunek na Lavanges Angelvin i trasę D8 Valsensole – Puimossion.
  2. Abbaye de Sénanque w Vaucluse niedaleko Gordes to średniowieczne opactwo założone w XII wieku – mnisi nadal tam mieszkają, pracują, modlą się i uprawiają lawendę. Opactwo skąpane w fioletowym morzu kwiatów lawendy to jeden z najpiękniejszych widoków 🙂
  3. Sault i okolice – to właśnie na tych terenach lawenda kwitnie najdłużej. Sault nie bez powodu nazywana jest stolicą lawendy – najpiękniejsze widoki czekają was przy drodze Mont Ventoux D164, przy drodze D942 oraz przy D230 (z Apt kierunek Sault). W tym regionie jest spokojniej i bardziej dziko – pola lawendowe są trochę mniej znane przez turystów niż te uprzednio przez nas opisane.
  4. Departament Drôme – czyli wszystkie tereny od Sault na północ (jak zaznaczone na naszej mapie). Ten obszar jest zwykle omijany przez turystów, dlatego możecie tam liczyć na bardzo spokojne zwiedzanie. Gdzie dokładniej ruszyć? Najładniejsze pola lawendy znajdziecie przy takich miejscowościach jak: Montbrun-les-Bains, Nyons, Venterol, Grignan, La Garde Adhémar oraz w części regionu Baronnies. Dodatkowo jeśli macie ochotę zobaczyć pola lawendy na stromych zboczach gór to polecamy okolice La Roche Saint Secret, Bouvières oraz Saint Ferréol.
opactwo senaque

Opactwo Senaque

Gdzie nocować w Prowansji? Baza wypadowa

Niezależnie od tego czy planujecie jedną bazę wypadową na całą podróż czy kilka miejsc noclegowych na szlaku lawendy w Prowansji mamy nadzieję, że poniższa lista sprawdzi się w planowaniu przez Was noclegów. Podczas naszej podróży korzystaliśmy z dwóch, które zaznaczyliśmy zielonym ptaszkiem ✔️ (klikając w link sprawdzicie dostępność oraz ceny danej kwatery). Prowansja w wysokim sezonie do tanich nie należy, za to oferuje naprawdę klimatyczne kwatery! Niestety miejsca noclegowe na popularne terminy szybko się wyprzedają, gdyż baza noclegowa nie jest duża – pola lawendy w końcu są położone obok wiosek i małych miasteczek. Kto pierwszy, ten lepszy!

Okolice Valensole:
Le Jardin de Celina
les costebelles ✔️
L’auguste maison d’hôtes 
Bastide De Mazan
Hôtel Les Deux Lions

Okolice Gordes i Roussillon:
Les Rapieres Mireio
Le Verger
Le Chant du Coeur
Coquillade Provence Resort & Spa (dla bardzo wymagających :))

Okolice Sault:
La Bastide des Bourguets – Adults Only
Hostellerie du Val de Sault
Le Jas de Joucas Hôtel-Restaurant ✔️
Mas des Herbes Blanches Hôtel & Spa (dla bardzo wymagających :))

Możecie również sprawdzić wybrane przez nas noclegi w większych miastach takich jak Marsylia, Aix-En-Provence lub Awinion (klik).
Od strony Lazurowego Wybrzeża można wybrać np. Tulon, Saint-Tropez, Cannes lub Niceę (klikając w linki sprawdzisz dostępności i ceny w wybranych miejscach).

noclegi prowansja

Prowansja: wskazówki dla odwiedzających pola lawendowe

Najlepszym sposobem na podróżowanie po lawendowych polach Prowansji jest wynajęcie samochodu (lub przyjechanie z Polski własnym). Według nas posiadanie samochodu to konieczność. Nie ma tutaj niestety transportu publicznego, który woziłby turystów po polach. Dla osób, które nie posiadają prawa jazdy jest możliwość zapisania się na jednodniowe wycieczki, które są organizowane z większych miast np. z Marsylii, Awinionu, Nicei czy Aix-En-Provence.

Podczas zwiedzania pól uważajcie na pszczoły i wszelkiej maści inne owady. Pola co prawda wyglądają bajecznie, ale mają swoich małych mieszkańców 🙂 Posiadacze dronów również muszą rozważnie używać tego sprzętu – istnieją przypadki ataków pszczół właśnie na drony. Najbezpieczniej używać dronów podczas wschodu i zachodu słońca, które swoją drogą są też najlepszym czasem na fotografowanie pól.

pola lawendy prowansja

Pola lawendy w Valensole

Rodzaje lawendy – ciekawostka

Lavande fine, lavande aspic i lavandin – czy wiedzieliście, że istnieją aż trzy rodzaje lawendy? Dokładniej dwie pierwsze to odmiany lawendy (szerokolistna i wąskolistna), a trzecia to lawendyna – powstała ze skrzyżowania hybryda lavande fine i lavande aspic. Z lawendyny można pozyskać dużo więcej olejków niż z oryginalnych odmian lawendy. Wszystko przez to, że do wyprodukowania zaledwie jednego litra esencji lawendy potrzeba 100 kilogramów kwiatów! Prowansalskie pola w większości to pola lawendyny. Lawenda i lawendyna różnią się trochę swoimi właściwościami. Lawenda ma silne działanie przeciwzapalne, działa neurotoksycznie i jest w pełni zdatna do spożycia (leczy m.in. bezsenność i problemy żołądkowe). Natomiast lawendyna jest głównie wykorzystywana do olejków eterycznych – do odstraszania owadów i leczenia ukąszeń owadów. Dodatkowo używa się jej do produkcji mydła, perfum i różnych innych kosmetyków.

pola lawendy dome

Pola lawendy w departamencie Drome

Artykuły o Prowansji: