Gdy słyszę „Chorwacja” to myślę „Makarska”! Z całą pewnością można stwierdzić, że to najpopularniejsza chorwacka miejscowość na wakacje z rodziną bądź w towarzystwie przyjaciół. Ciekawe okoliczne atrakcje, przepiękne plaże na tle wysokich gór Biokovo oraz cały wachlarz miejsc noclegowych do wyboru – czego chcieć więcej? W tym przewodniku turystycznym przeczytacie nasze opinie o Makarskiej, poznacie najpiękniejsze plaże i dowiecie się co zobaczyć i co robić w Makarskiej oraz jakie są najlepsze atrakcje Makarska. Dodatkowo cały rozdział poświęcamy najlepszym miejscom noclegowym z podziałem na apartamenty, campingi i hotele w Makarskiej. Mamy nadzieję, że podane wskazówki pomogą Wam zaplanować wspaniałe wakacje! Ten artykuł odnosi się do miasta Makarska, natomiast informacje o Riwierze Makarskiej znajdziecie w osobnym artykule wkrótce.

makarska atrakcje

Makarska opinie i informacje ogólne

Makarska jest największym kurortem wakacyjnym Chorwacji. To nieduże miasto liczy sobie niecałe 15 000 mieszkańców i jest położone 60km od Splitu i 140 km od Dubrownika. Na tle Makarskiej rozciąga się zapierający dech w piersiach masyw górski Biokovo, który jest częścią Gór Dynarskich. Nazwa pochodzi od słowa „Makra”, które oznacza najstarszą osadę wybrzeża dalmatyńskiego. W Makarskiej panuje typowy klimat śródziemnomorski, czyli suche i gorące lata równoważy łagodna zima ze sporą liczbą dni deszczowych. Opinie o Makarskiej są bardzo dobre – to świetne miejsce na wakacje! Serdecznie polecamy je rodzinom z dziećmi, parom czy grupom znajomych. Warto jednak wybierać tą miejscowość z pełną świadomością tzn. w szczycie sezonu lipiec/sierpień w Makarskiej jest naprawdę tłoczno. Dotyczy to nie tylko tego miasteczka, jak i również innych na Riwierze Makarskiej. Nie powinno mieć to wpływu na waszą opinię – jeśli wolicie spokojniejsze, wakacyjnie klimaty polecamy wybrać Makarską poza głównym sezonem, a na pewno wrócicie zadowoleni. 🙂

Makarska atrakcje – co zobaczyć? Zwiedzanie miasta i okolic

Jeśli szukacie podpowiedzi co zwiedzić i jakich szukać atrakcji w Makarskiej i okolicach to zapoznajcie się z poniższymi propozycjami. Z przyjemnością podpowiadamy co robić w Makarskiej poza plażowaniem 🙂 Miasto i okolice mają do zaoferowania kilka ciekawych punktów, które warto odwiedzić. A więc.. Makarska co zobaczyć? Lista poniżej prezentuje znane i mniej znane atrakcje Makarskiej:

 • Stare miasto w Makarskiej – zachwyci każdego turystę historycznym centrum, wąskimi uliczkami, malowniczym nabrzeżem i parkami leśnymi. Godne uwagi są katedrał Św. Marka (1766), pomnik Kačića Miošić, fontanna barokowa i studnia z XVIII wieku.
 • Park Suma Osejava – największy leśny park oferujący sporo ścieżek do spacerowania i niesamowitych widoków na morze
 • Promenada i port jachtowy  – promenada ma długość kilku kilometrów, a wzdłuż niej swoją działalność prowadzą liczne restauracje, tawerny, dyskoteki i bary! W porcie jachtowym w centralnym punkcie miasta można wypożyczyć jacht lub motorówkę lub wybrać się na wycieczkę statkiem na pobliskie wyspy
 • Klasztor Franciszkanów z muzeum muszli – w budynkach klasztornych mieści się Muzeum Malakologiczne, które posiada prawie 3000 eksponatów!
 • Półwysep św. Piotra – świetna atrakcja Makarskiej, jedno z bardziej urokliwych miejsc. Na półwyspie znajduje się baszta, pomnik św. Piotra, kościół oraz latarnia morska, a zakochani mogą przypiąć kłódki miłości na specjalnie przygotowanych dla nich metalowych ogrodzeniach. Z półwyspu roztacza się fantastyczny widok na panoramę miasta.
 • Planetarium/obserwatorium w Makarskiej – szczególnie polecane dla urozmaicenia sobie wieczorów z dziećmi, warto się wybrać i poobserwować nocne niebo. Należy jednak pamiętać, że jest nieczynne w razie niepogody.
 • Góry Biokovo – Masyw Bikovo oferuje wiele malowniczych szlaków turystycznych i wspaniałych widoków. Na szczyt Świętego Jerzego (1762 m n.p.m) można wjechać samochodem (droga liczy 23 kilometry). Na górze znajduje się maszt telewizyjny i kapliczka z XVII wieku. W okresie turystycznym niestety tworzą się długie kolejki do wjazdu – przed wyjazdem na szczyt Sveti Jure zapoznajcie się w obecnie panującą sytuacją na miejscu. Nie dotyczy to raczej motorów i oczywiście wspinaczkowiczów 🙂 To top of the top Makarska atrakcje według nas 🙂

Makarska jest wspaniałą bazą wypadową po głównych atrakcjach regionu, a jednymi z najpopularniejszych punktów wycieczkowych poza granice miasta są:

 • Promenada z mariną w Baska Voda – promenadą można przespacerować się aż do Breli
 • Kamień w Breli – kamień jest symbolem i ozdobą krajobrazu całej Riwiery
 • Omis i wąwóz rzeki Cetina – widowiskowy kanion jest wspaniałą atrakcją Riwiery Makarskiej
 • Wycieczki statkiem na przybrzeżne wyspy np. na Brac ze słynną plażą Zlatni Rat (w linku przewodnik) czy pachnący lawendą Hvar
 • Dubrownik i stare miasto
 • Mostar w Bośni i Hercegowinie

makarska atrakcje

Po lewej panorama Makarskiej z widokiem na półwysep św. Piotra, w środku Dubrownik, po prawej Mostar

Makarska hotele, apartamenty i inne – gdzie nocować w Makarskiej?

Zanim przejdziemy do prezentowania wybranych przez nas noclegów w Makarskiej chcielibyśmy dodać kilka słów dotyczących rezerwacji wakacji w 2022 roku. Pamiętajcie, aby rezerwować miejsca noclegowe w Makarskiej najwcześniej jak to możliwe. W zeszłym roku (2021) już od czerwca był ogromny problem z zarezerwowaniem wyjazdów, natomiast rezerwacja miejsc noclegowych w lipcu/sierpniu graniczyła z cudem lub koszta pobytu były horrendalne. Co więcej niektórzy właściciele apartamentów anulowali ludziom pobyty np. na tydzień przed wyjazdem i sprzedawali je następnie po dużo wyższych cenach. Jeśli chcecie być chociaż trochę chronieni polecamy rezerwowanie wyjazdu przez pośredników – głównie mamy na myśli Booking (tam rezerwujemy najczęściej, dlatego piszemy o własnym doświadczeniu). Jeśli którykolwiek hotel/apartament/camping odwoła Wam rezerwację w dzień wyjazdu to Booking musi znaleźć Wam inny nocleg lub zapłacić różnicę w cenie za znaleziony przez Was inny hotel/apartament. Nie piszemy tutaj suchych faktów – spotkała nas taka sytuacja dwa razy (w Pradze i w Paryżu) i Booking po dwóch tygodniach od końca pobytu zwracał nam pieniądze, które były różnicą w cenie pomiędzy jednym a drugim hotelem. Pamiętajcie również, że najszybciej skontaktujecie się z Booking dzwoniąc do BOK (numer tutaj). A teraz przejdźmy do prezentowania wybranych przez nas miejsc noclegowych w Makarskiej z podziałem na kategorie. Mamy nadzieję, że te przykłady okażą się przydatne przy planowaniu wakacji.

Najlepsze noclegi w Makarskiej:

Hotele:
Boutique Hotel Mirjam
Hotel Park Makarska
Hotel Central Beach 9
Heritage Hotel Porin Makarska 

Domy wakacyjne:
Villa Selina – Nera
Villa Dario
Penthouse Bella Vista Makarska
Villa Katarina
Villa Hills

Apartamenty:
City Beach Apartments
Apartment Mediteraneo
Apartments Ribarević
Villa Ivano
Apartments Denis
Apartments Marieta

Polecane miejsca dla rodzin z dziećmi:
Medora Auri Family Beach Resort
Valamar Meteor Hotel
Villa Afrodita

Lista innych wybranych noclegów w mieście Makarska – kliknij

makarska noclegi

Makarska plaże – opisy i mapa

Wiele artykułów opowiada o plażach Riwiery Makarskiej, ale już nie skupiają się na plażach miasta Makarska. Postanowiliśmy wyjść Wam na przeciw i przygotowaliśmy mapkę z najciekawszymi plażami Makarskiej oraz krótkimi opisami. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – na plażach w Makarskiej w trakcie wysokiego sezonu jest dość tłocznie, dlatego wielu wczasowiczów wybiera wyjazdy na plaże Riwiery Makarskiej (o ile mają oczywiście taką możliwość w postaci samochodu). Natomiast według nas nawet w ten gorący okres da się znaleźć plaże w mieście z dość przyzwoitą ilością turystów – tak aby by ręcznik nie był przy ręczniku.

makarska plaże

Makarska beach – miejska plaża w Makarskiej (główna)

Zacznijmy od największej i najpopularniejszej plaży Makarskiej, znajdującej się w samym sercu miasta. Ta Makarska plaża jest w szczycie sezonu bardzo oblegana, ale z drugiej strony liczy sobie prawie 2 km! Dzięki temu każdy powinien znaleźć dla siebie chociaż kawałek wolnej przestrzeni, by odpocząć i zrelaksować się na plaży. Poprzez swoje położenie dostęp do barów, restauracji i wszelkiej infrastruktury gastronomicznej i rozrywkowej jest na wyciągnięcie ręki. Plaża Miejska w Makarskiej jest żwirowa, dlatego warto zabrać ze sobą buty do wody. W pobliżu rosną drzewa sosnowe, które podczas odpoczynku dadzą schronienie przed słońcem.
Lista rekomendowanych noclegów przy Makarska beach

Plaża Ramova – zaczynając od północy

Jak już zaznajomiliśmy się z najpopularniejszą plażą Makarskiej to lecimy po kolei – od północy miejscowości. Pierwszą plażą przy granicy Makarskiej z miejscowością Krvavica jest Ramova beach. To dość ustronna plaża, nie aż tak bardzo oblegana. W szczególności polecana rodzinom z dziećmi. W ciągu ostatnich kilku lat powstało przy niej kilka barów i knajpek – można zaopatrzyć się w nich w jedzenie i zimne napoje. Parking przy tej plaży jest płatny.

Plaża FKK & Plaża Cvitacka

Pierwsza to bardzo mała plaża otoczona skalistymi klifami i sosnami. Druga jest również nieduża, oddzielona trzema małymi zatoczkami, lecz troszkę trudno dostępna. Co je ze sobą łączy i dlaczego są wspólnie opisane? Mają cudne widoki, położone są w niedalekiej odległości od siebie i są to plaże głównie nudystów.

Plaża Biloševac

Bardzo przestronna plaża z łagodnym zejściem i obłędnie czystą wodą. W jej okolicy znajduje się sporo barów i budek z jedzeniem oraz promenada. Znajduje się odrobinę dalej od centrum Makarskiej, tym samym jest mniej tłoczno niż na plaży głównej. Poza sezonem panuje tu błoga cisza i spokój.

Nugal Beach – plaża naturystów

Obłędne widoki z klifu i krystaliczna wodna – to dwa główne znaki plaży Nugal. Jest położona na uboczu (już za główną plażą Makraskiej, w stronę Tucepi) i otoczona skałami oraz sosnowym lasem. Plaża jest podzielona na pół i z jednej części korzystają tylko nudyści. Dojść do niej można ścieżką wzdłuż klifu z niesamowitymi widokami. Panuje tu sama natura – nie znajdzie na plaży Nugal barów i knajpek z jedzeniem.

Plaża Solarić

Jest to dość dzika plaża położona na południe od Makarskiej blisko Tucepi na której można opalać się na skałach. Bardzo ustronne miejsce, nie ma na niej tłumów, natomiast jest dość trudnodostępna – przez ostre kamienie zejście nie należy do łatwych. Natomiast widoki rekompensują wszystko! 🙂

Plaża Kraljev Gaj – ostatnia na południu

W pobliżu Tucepi znajduje się ostatnia plaża należąca do Makarskiej – Kraljev Gaj. Ta malownicza kamienna plaża jest ustronna i urokliwa – położenie między sosnami a wapiennymi formacjami sprawia, że odpoczynek należy do bardzo przyjemnych. Dojść można na nią ścieżką wiodącą przez las z pięknymi widokami. Kiedyś była to plaża nudystów, natomiast od 2021 roku zmieniła się na publiczną.


Główna plaża w Makarskiej przy hotelu Valamar Meteor Hotel

 

 

A jeśli nie Makarska to gdzie? Sprawdźcie nasz wpis dotyczący Gdzie do Chorwacji na wakacje? Prezentujemy TOP 10 miejsc i ich okolic gdzie jechać 🙂